20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tomos o autokefalii w Soborze Mądrości Bożej w Kijowie

Ocena: 0
1520

W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie wystawiono w poniedziałek tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Zwinięty w rulon dekret o niezawisłości tego Kościoła wnieśli do świątyni jego zwierzchnik, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Petro Poroszenko.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Tomos przywieziono na Ukrainę w dniu Bożego Narodzenia, który prawosławni w tym kraju obchodzą zgodnie z kalendarzem juliańskim. Zwój rozwinięto podczas bożonarodzeniowej mszy świętej, celebrowanej przez Epifaniusza. 

– Drzwi naszej autokefalicznej Cerkwi prawosławnej są otwarte dla wszystkich, którzy chcą wspólnie służyć Bogu i jego narodowi. Czeka nas jeszcze wiele pracy dla wzmocnienia tej jedności – powiedział w trakcie nabożeństwa hierarcha. 

Po zakończeniu mszy Poroszenko zaapelował do Kościołów prawosławnych w innych krajach o uznanie Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. 

– Wzywamy wszystkie światowe Cerkwie prawosławne o uznanie jej za siostrę, wymienianie (podczas mszy) jako świętej Cerkwi Ukrainy, której katedra znajduje się w historycznym mieście Kijowie – mówił. 

Tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy wydał Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Hierarcha podpisał go w sobotę, zaś w niedzielę przekazał dokument metropolicie Epifaniuszowi. 

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopolitański wszczął procedurę uznania autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego jesienią. Zwołany na 15 grudnia do Kijowa Sobór Zjednoczeniowy wyłonił 39-letniego Epifaniusza (Dumenkę) na zwierzchnika niezależnej od Rosji autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Dotychczas jedyną uznawaną za kanoniczną Cerkwią na Ukrainie była związana z Rosją Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

Wraz z Rosyjską Cerkwią Prawosławną sprzeciwiła się ona autokefalii dla ukraińskiej Cerkwi, którą Cerkiew rosyjska uznaje za własne terytorium kanoniczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter