24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

To już pięć lat

Ocena: 0
897

Zbliża się piąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Dokonał jej papież Franciszek w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 r. Ogłosił wówczas świętym także Jana XXIII.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Na tę wielką uroczystość Kościoła katolickiego przybyło do Rzymu ponad 800 tys. wiernych z całego świata. W Polsce poza transmisją telewizyjną w wielu miastach organizowano modlitewne spotkania przy telebimach, gdzie transmitowano przekaz z Wiecznego Miasta.

Wspólna modlitwa na placu Świętego Piotra i na przyległych ulicach rozpoczęła się odmówioną w kilku językach Koronką do Miłosierdzia Bożego. Między jej częściami cytowano słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 r. i wypowiedzi Jana XXIII o Bożym Miłosierdziu.

Mszę Świętą z Franciszkiem koncelebrowało ok. 150 kardynałów, około tysiąca biskupów oraz około 6 tys. księży. Wśród uczestników był papież senior Benedykt XVI, który za pontyfikatu Jana Pawła II był przez wiele prefektem Kongregacji Nauki Wiary, a po śmierci papieża Polaka został jego następcą i przeprowadził w 2011 r. jego beatyfikację. Honorowe miejsce wokół ołtarza zajęły oficjalne delegacje z 93 krajów, w tym głowy koronowane Belgii, Hiszpanii, Luksemburga, Lichtensteinu. Wśród 24 głów państw byli prezydenci Giorgio Napolitano i Bronisław Komorowski, którzy reprezentowali kraje pochodzenia papieży – Włochy i Polskę. Z Polski przyjechało ok. 70 biskupów, a wśród koncelebrujących z Franciszkiem był kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz Jana Pawła II i jego następca na krakowskiej stolicy biskupiej. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -