25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Testament Maryi

Ocena: 0
1385
– Słowa Maryi „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” możemy traktować jako testament. Maryja wskazuje, że mamy słuchać Pana Jezusa – mówił bp Edward Janiak, przewodnicząc sumie odpustowej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie (woj. dolnośląskie).
2015-08-27 08:19
ek / Syców (KAI), mz
 
Ks. prał. Leszek Szkopek witając biskupa, kapłanów i wiernych wskazał, że dzisiejsza uroczystość przenosi wszystkich Polaków na Jasną Górę, gdzie zanoszona jest modlitwa w intencji ojczyzny. – Czujemy, że ta parafia to szczególne, wybrane miejsce dla każdego z nas i znaczone tym samym wizerunkiem Czarnej Madonny, Matki Bożej Częstochowskiej. Ludzie bardzo lubią tutaj przychodzić. Wpatrywanie się w ten wizerunek to dla nich radość – mówił proboszcz sycowskiej parafii. Prosił też o modlitwę w intencji parafian, którzy nie przychodzą do kościoła, aby trafili do świątyni, sakramentów i ostatecznie do nieba.

W homilii biskup kaliski zaznaczył, że w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze tysiące wiernych wznosiło modlitwy za rodziny. – My także pragniemy zwracać się do Matki Najświętszej w intencji rodzin, zwłaszcza tych, które są w kryzysie, mają trudności z różnych powodów, czasem z braku pracy, nieszczęścia, choroby – powiedział bp Janiak.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o cudzie w Kanie Galilejskiej biskup wskazywał na trzy etapy dialogu. Podkreślał, że Maryja także we współczesnych czasach prowadzi dialog z Panem Jezusem odnoszący się do sytuacji życiowych ludzi. – Wierzymy, że Maryja każdego dnia wstawia się za nami u Pana Jezusa w naszych potrzebach, sprawach, niedomaganiach, słabościach. Ona jest Matką nie tylko Syna Bożego, ale jest naszą Matką. Maryja nadal rozmawia z Jezusem o naszych potrzebach. Warto być blisko Matki Bożej, zapraszać Ją do swego życia, bo Maryja jest pośredniczką wszystkich naszych próśb – przekonywał celebrans.

Ukazał, że drugim etapem dialogu jest rozmowa Maryi ze sługami. – Ten dialog ze sługami trwa do dzisiaj i będzie w przyszłości. Te słowa „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” możemy traktować jako testament. Maryja wskazuje, że mamy słuchać Pana Jezusa. Jeżeli chcemy pomocy w naszych niedomaganiach, jeżeli marzy nam się szczęście i błogosławieństwo powinniśmy zrobić wszystko o czym mówi Jezus. Historia nieustannie potwierdza, że posłuszni Jezusowi zawsze odnoszą zwycięstwo, wygrywają swoje życie. Słuchanie Jezusa to wypełnianie przykazań Bożych, szacunek dla każdego człowieka, bo do Boga trafia się przez człowieka – stwierdził hierarcha.

Zaznaczył, że trzecia forma dialogu to rozmowa Jezusa ze sługami. – My jako słudzy Jezusa także jesteśmy odbiorcami Jego polecenia - zanieście wiarę, swoje przekonanie, że Bóg nas miłuje, że warto Boga słuchać, zanieście swoje przeżycia, moc Ducha Świętego, tę moc, którą otrzymujecie na każdej Eucharystii. Idźcie i zanieście wiarę domownikom – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zauważył, że wiarę nie zawsze można wypowiedzieć, ale zawsze można świadczyć o niej swoim postępowaniem, które polega na tym, że człowiek ustąpi, przebaczy, pierwszy odezwie się chociaż wina jest po innej stronie, że nie wstydzi się przeżegnać przechodząc koło świątyni, że przyznaje się do Boga. – Idźcie i zanieście to jest posłannictwo, które otrzymujemy od Chrystusa. Miejsce nas wszystkich jest przy Bogu. Jeśli opuszczamy to właściwe miejsce jesteśmy pełni niepokoju, źle dzieje się w naszym życiu, dlatego Jezusa trzeba nieść innym ludziom, trzeba być apostołem, bo Pan Bóg posługuje się ludźmi – podkreślał bp Janiak.

Dodał, że wiara jest łaską i trzeba o nią troszczyć się. – Jeżeli człowiek nie zadba o swoja wiarę, nie modli się, nie przystępuje do sakramentów świętych prędzej czy później straci wiarę – powiedział biskup kaliski.

Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła, odmówienie tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Uroczystości odpustowe w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się w sobotę, 22 sierpnia. Po Mszy św. wieczornej wyświetlony został film „Ziemia Maryi”. W niedzielę na wszystkich Mszach św. głoszone były kazania o Matce Bożej, a wieczorem wierni mogli obejrzeć film „Ja Jestem”. We wspólnocie parafialnej gościł Benon Wylegała, założyciel Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego z Bielska-Białej. W poniedziałek po Mszy świętej miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a we wtorek modlono się za zmarłych na cmentarzu, gdzie odmówiono różaniec i odprawiono Mszę św. Codziennie o godz. 21.00 wierni gromadzili się na Apelach Jasnogórskich.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie istnieje od 1 lipca 1998 r. Wnętrze kościoła poświęcono 23 grudnia 1999 r. Od 1 lipca 2015 r. proboszczem parafii i dziekanem dekanatu sycowskiego został ks. prał. Leszek Szkopek, wieloletni dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter