21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Teologia dla zabieganych

Ocena: 0
2373

– Warszawa jest miastem polityki, biznesu, dyplomacji i kultury – i nie może być miastem bez duszy! – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina.

fot. arch. ks. Krzysztofa Pawliny

Z ks. prof. Krzysztofem Pawliną, rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie – Sekcja św. Jana Chrzciciela, rozmawia Barbara Sułek-Kowalska.

 

Chociaż PWTW stanowi akademicką bazę teologiczną dla seminariów duchownych, znany jest z licznych inicjatyw dla świeckich, że przypomnę tylko szkołę liderów czy akademię dziennikarstwa. Z czym wystartuje w tym roku?

Papież Franciszek na niedawnym Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie powiedział: „Ojcowie i matki, dziadkowi i babcie, dzieci i wnuki: wszyscy są powołani do znalezienia w rodzinie spełnienia miłości”. Znalezienie miłości wymaga jednak poszukiwań, miłość bowiem nie dojrzewa bez ludzkiego wysiłku. Papieska uczelnia chce odpowiedzieć na te wezwania i dlatego ma dwie propozycje dla małżeństw – i dla osób wspierających narzeczonych i małżonków. Pierwsza to roczne, z zajęciami w sobotę, studium animacji małżeńskiej, takie „Koło ratunkowe dla rodzin” – kurs przeznaczony dla małżeństw, aby wzmocnić więź małżeńską, poprawić komunikację w rodzinie, uczyć się widzieć wzajemne potrzeby, rozumieć istotę kryzysów i zdobyć umiejętności przydatne do radzenia sobie z nimi.

Ale dziś powszechnie mówi się, że młodzi ludzie nie są przygotowani do małżeństwa!

Stąd nasza druga propozycja: „Wspieraj szczęśliwą rodzinę” – dwuletnie studium małżeństwa i rodziny, które dzięki profesjonalnym zajęciom i warsztatom z zakresu psychologii, komunikacji i teologii pozwala na zdobycie umiejętności potrzebnych do wspierania małżeństw w poradni rodzinnej, ale przede wszystkim do formacji narzeczonych i prowadzenia dla nich kursów. Bo rzeczywiście, przygotowanie do sakramentu kapłaństwa to sześć lat, a do sakramentu małżeństwa – dwanaście spotkań? 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (674), 9 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 września 2018 r.

 

PWTW – Sekcja św. Jana Chrzciciela, ul. Dewajtis 3, prowadzi zapisy na rok akademicki 2018/2019. Więcej na www.pwtw.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter