25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tarnów: dzieci utracone spoczęły we wspólnej mogile

Ocena: 0
883

W Tarnowie odbył się pierwszy pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w miejscowych szpitalach. Spoczęły one we wspólnej mogile na cmentarzu w Mościcach. Data nie jest przypadkowa – dziś, 15 października, przypada Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

20161015 16:19
eb / Tarnów (KAI), sg

Uroczystości zgromadziły głównie rodziców, których dzieci zmarły przed narodzeniem. To były wzruszające chwile zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli przed laty pochować swoich dzieci.

– Po dwudziestu czterech latach wracają te wspomnienia, myśli o dziecku, które się kiedyś utraciło. To miejsce jest bardzo potrzebne – mówi jedna z matek. – Nie wiedziałam, że doczekam takiego dnia, po 12 latach pamięć o moich o dzieciach gdzieś zamieszka i to tak na stałe, że będziemy mogli tutaj przychodzić i pamiętać, że nasze dzieci były z nami przez 12 tygodni – dodaje wzruszona mieszkanka Tarnowa.

Podczas uroczystości odczytano imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Rodzice przynieśli kwiaty i znicze. Do grobu, razem z urną, złożone zostały kartki z imionami dzieci.

Takie pochówki mają odbywać się raz w roku. To inicjatywa Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych. – Powstanie tutaj instalacja w kształcie namiotu. Na wysokości ok. 3 metrów znajdzie się postać dziecka, które z naszej perspektywy nie jest do sięgnięcia. Od tego dziecka wychodzić będą promienie. Będzie można na nich umieścić tabliczki z imionami dzieci – mówi ks. Artur Ważny – dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej Kurii diecezjalnej.

Aby powstało to miejsce potrzeba ok. 130 tys. zł. Komitet organizuje m.in. zbiórki przed kościołami

– Bardzo byśmy chcieli, żeby to miejsce pamięci było gotowe za rok – mówi Joanna Sadowska z Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych SPES. Jak dodaje, wszystko zależy od tego czy uda się zebrać odpowiednie środki. Kolejne zbiórki planowane są w parafii katedralnej i w Koszycach Wielkich.

Pochówek dzieci utraconych poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym w Mościcach. Podczas liturgii modlono się w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

SPES – Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zawiązał się 12 maja tego roku w Tarnowie Mościcach. Inicjatywę poparł i objął swym patronatem Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej.

Rada Miejska w Tarnowie w dniu 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Więcej na temat działalności Komitetu można znaleźć na www.dzieciutraconetarnow.pl Znajduje się tam wirtualna Księga Pamięci dzieci utraconych. Wpisów cały czas przybywa.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter