3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

TAK dla życia

Ocena: 0
442

Pod takim hasłem w niedzielę 2 kwietnia ulicami Warszawy przeszedł XII Marsz Świętości Życia. Poprzedziły go Msze Święte: w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza i w katedrze warszawsko-praskiej, gdzie modlitwie przewodniczył bp Kazimierz Romaniuk.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Potem uczestnicy z obu diecezji przeszli pod Kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym. Marszowi z katedry św. Floriana przez Most Śląsko-Dąbrowski przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Robert Wielądek. W drodze rozważano teksty Franciszka i św. Jana Pawła II, przypominając o rocznicy śmierci papieża rodziny i obrońcy życia.

W marszu szły dziesiątki młodych małżeństw. Jolanta i Wojciech dziękowali za syna Kazia urodzonego w sierpniu. – Życie jest święte – deklarowali, zaznaczając, że udział w marszu jest świadectwem ich przekonań. Marcin i Dorota, rodzice czteroletniego Emanuela, siedmioletniej Klary, dziewięcioletniej Weroniki i czternastoletniego Mateusza, wiedzą, że poprzez rodzicielstwo biorą udział w najważniejszym dziele świata, czyli w przekazywaniu życia. – Możemy współpracować z Bogiem w tym, że przybywa ludzi, których można kochać – mówili.

Pod Kolumną Zygmunta zgromadzonych powitał kard. Nycz, a świadectwo o swoim życiu rodzinnym dali Wanda i Adam Ekielscy, małżeństwo od 35 lat, rodzice siedmiorga dzieci. Mówili, jak trudno jeszcze kilkanaście lat temu było im zmagać się ze stereotypem rodziny wielodzietnej, ale i o organizowanych przez siebie protestach w obronie życia.

Po krótkiej modlitwie połączone Marsze Świętości Życia, z kard. Nyczem na czele, przeszły Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami: „Dzieci są super”, „Życie cenniejsze niż złoto” czy „Każdy z nas był zarodkiem”. Skandowali także: „Dziękujemy za życie!”. Rozdawali rodzinom kolorowe baloniki, wlepki i ulotki z hasłem Marszu.

U wrót kościoła Świętego Krzyża metropolita warszawski mówił do zebranych o jedności z papieżami Franciszkiem i Benedyktem XVI, wrócił pamięcią do Jana Pawła II i Pawła VI oraz ich nauczania o świętości życia. W marszu uczestniczyło kilka tysięcy ludzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter