29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnicze imię Maryi

Ocena: 0
4056

Wołanie o pokutę

Drugie zagadnienie to związek o. Maksymiliana Kolbego z Lourdes. Franciszkanin był tam tylko raz i tylko jeden dzień – 30 stycznia 1930 r. – ale o Patronce założonego przez siebie Rycerstwa Niepokalanej nie przestawał myśleć. W artykule „Po co i na co to wszystko?” (Nagasaki, 1933) pisze: „Niepokalana zjawiona w Lourdes głosi językiem naszego zakonu: »Pokuty, pokuty, pokuty!«, przypomina się »Zakonowi Pokuty«, chce – i w nim, i przez niego – wstrzymać dusze w pogoni za używaniem, wejść do ich serc, opanować je, skierować drogą wyrzeczenia się do siebie do prawdziwego szczęścia, do Boga (…)”. Kolejny etap rozwoju myśli św. Maksymiliana o Niepokalanej to odkrycie związku imienia Maryi z Duchem Świętym. Do dzisiaj za najbardziej oryginalną myśl św. Maksymiliana uważa się właśnie jego rozważania na temat wewnętrznego życia Trójcy Świętej oraz zjednoczenia Maryi z Duchem Świętym. Najważniejszy tekst teologiczny o. Kolbego, czyli rozważania na temat ścisłego związku Maryi z Duchem Świętym zawiera określenie „Niepokalanego Poczęcia stworzonego” i „Niepokalanego Poczęcia niestworzonego”.

Tak jak niegdyś Bóg, objawiając się w krzaku gorejącym i wyjawiając Mojżeszowi imię – „Jestem, który jestem” – ukazał mu swą istotę, tak Maryja, objawiając w Lourdes imię – „Jestem Niepokalane Poczęcie” – ukazała nam swą istotę. Skoro Maryja sama się tak nazwała, to nazwa ta musi jej być szczególnie bliska i droga. Co więcej, zawiera ona w sobie tajemnicę. Przeniknięcie tajemnicy owego imienia jest kluczem do określenia i odczytania roli Maryi w zbawczym dziele Boga.

W dniu swego aresztowania przez gestapo, 17 lutego 1941 r., o. Maksymilian wypowiedział takie oto myśli: „Kim jesteś, o Niepokalane Poczęcie? (…) Kim Ojciec? Co stanowi Jego istotę? Rodzenie, że rodzi Syna, od wieków na wieki zawsze rodzi Syna. Kim Syn? Rodzonym, że zawsze i od wieków rodzony przez Ojca. A kim Duch? Owocem miłości Ojca i Syna (…) Duch więc to poczęcie niestworzone, przedwieczne, pierwowzór wszelkiego poczęcia życia we wszechświecie. Ojciec więc rodzi, Syn jest rodzony, Duch jest poczynany, i to jest ich istotą, którą się różnią nawzajem. Jednoczy zaś Ich ta sama natura. Boskie istnienie istotne. Duch więc to poczęcie przenajświętsze, nieskończenie święte, niepokalane”.

Dla św. Maksymiliana objawienie się Niepokalanej w Lourdes jest w pewnym sensie objawieniem Ducha Świętego, z którym Maryja jest ściśle zjednoczona i którego jest Ona najdoskonalszym obrazem. Oryginalną myślą franciszkanina jest nazwanie Ducha Świętego „Niepokalanym Poczęciem niestworzonym”. Ponieważ Maryja nazwała się w Lourdes tym samym imieniem – imieniem, które przysługuje Duchowi Świętemu – jest to dla o. Kolbego potwierdzenie, że Przenajświętsza Maryja Panna jest z trzecią Osobą Trójcy Świętej wyjątkowo zjednoczona, jest „oblubienicą Ducha Świętego”, „niejako wcielonym Duchem Świętym”.

 

Decydujące starcie

I wreszcie zatrzymajmy się nad słowami kard. Ivana Diasa, wysłannika Benedykta XVI na uroczystości jubileuszu 150-lecia objawień w Lourdes (2008). Zwracając się do pielgrzymów, ten indyjski duchowny podkreślał, że objawienia dane św. Bernadecie Soubirous stanowią „autentyczne wtargnięcie maryjne w historię świata”. Nie są to więc tylko i wyłącznie objawienia prywatne, ale „wplecione w permanentną walkę między siłami dobra i siłami zła, mającą swój początek u zarania dziejów ludzkości i zmierzającą do ostatecznego kresu. W tej olbrzymiej walce historycznej objawienia w Lourdes podkreślają decydujące wejście Dziewicy w starcie z diabłem, tak jak to zostało napisane w Księdze Rodzaju i w Apokalipsie. (…) Znajdujemy się dziś w obliczu największej walki, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. (…) Stoi dziś przed nami finalna walka między Kościołem a antykościołem, między Ewangelią a antyewangelią”.

W obliczu takich wyzwań próba odczytania „niedocieczonej intencji” objawienia się Maryi w Lourdes jest naszym zobowiązaniem. To zadanie na rok 2018.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dyrektorem palotyńskiego Biura Pielgrzymkowego „Peregrinus”

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter