28 września
poniedziałek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Taizé we Wrocławiu

Ocena: 4.5
1555

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się we Wrocławiu od 28 grudnia do 1 stycznia. – Chodzi o to, aby młodzi ludzie nieśli innym pokój i radość ewangeliczną – podkreśla brat Marek ze Wspólnoty Taizé.

– Brat Roger Schütz założył wspólnotę z myślą o tym, by bracia modlili się, pracowali i szukali dróg pojednania wśród chrześcijan – wyjaśnia brat Marek. – Dlatego nasze spotkania mają zawsze charakter ekumeniczny. Gromadzą młodych ludzi z różnych Kościołów i tradycji chrześcijańskich. Szukamy wraz z nimi, tak jak tego pragnął brat Roger, dróg pojednania i zaufania między chrześcijanami, ale nie po to, aby jedni okazywali się lepszymi wobec drugich.

Brat Marek przypomina zamysł założyciela: chodzi o to, by młodzi chrześcijanie byli wiarygodniejsi wobec świata. To jest główne założenie tych spotkań.

– Szukamy pojednania, zaufania, żeby ono było zaczynem pokoju w ludzkiej rodzinie – podkreśla. – A to, co proponujemy młodym ludziom, nosi nazwę ,,Pielgrzymka zaufania przez ziemię”.

Kolejnymi etapami tej pielgrzymki są właśnie Europejskie Spotkania Młodych, całoroczne spotkania w francuskiej wiosce Taizé i spotkania lokalne na różnych kontynentach, np. w tym roku w Republice Południowej Afryki. Spotkania europejskie odbywały, się w całej Europie: w Pradze, Berlinie, Wiedniu, Paryżu, kilkakrotnie w Rzymie, a w Polsce – Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Tegoroczne Spotkanie Młodych Taizé odbywa się już po raz trzeci we Wrocławiu. Będzie to czterdzieste drugie takie spotkanie w ogóle, a w Polsce – piąte. Na pięć dni modlitwy przyjeżdża młodzież z całej Europy. Spotyka się z mieszkańcami i chrześcijanami żyjącymi w danym mieście, by wymienić myśli i doświadczenia, które pomagają pogłębić wiarę, ale także by odnaleźć swoje miejsce wobec wyzwań dzisiejszego świata.

– Rytm tego spotkania wybija modlitwa – podkreśla brat Marek. – Rano, w południe i wieczorem uczestnicy spotykają się na wspólnej modlitwie. Rano – w parafiach, które ich goszczą. We Wrocławiu i okolicach przyjąć uczestników zgodziło się około stu parafii. Tam młodzi spędzają przedpołudnia w małych grupach, gdzie są przygotowane tematy do rozmów. Potem natomiast uczestnicy wyruszają do centrum miasta, gdzie odbywa się wspólna modlitwa południowa i wieczorna.

Głównym miejscem spotkania będzie Hala Stulecia i centralne kościoły Wrocławia. Pomiędzy południem a wieczorem młodzi mają możliwość uczestniczenia w różnych warsztatach tematycznych. Dotyczą one kultury, zaangażowania społecznego, poszukiwań duchowych, będzie okazja poznać historię miasta oraz najważniejsze i najciekawsze miejsca we Wrocławiu. Wieczorem młodzież spotyka się na wspólnym posiłku. Następnie w Hali Stulecia i kościołach ma miejsce wieczorna modlitwa. Na noc uczestnicy wracają do „swoich” rodzin, które ich goszczą. – Taka jest tradycja – przypomina brat Marek – i tak będzie w tym roku. Stale szukamy chętnych rodzin do przyjęcia uczestników.

– Europejskie Spotkania Młodych – zaznacza – są zachętą i zaproszeniem dla ludzi, by nie poddawali się zniechęceniu, które pojawia się w różnych miejscach świata. Chodzi o to, aby młodzi zabrali stąd pokój i radość ewangeliczną i zanieśli innym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter