14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szkoła świętych?

Ocena: 5
398

Reforma seminarium to postawienie tam najlepszych i najgorliwszych księży profesorów - mówi ordynariusz włocławski bp. Wiesław Mering w rozmowie z ks. Julianem Głowackim.

fot. ks. Julian Głowacki / Idziemy

W ciągu 450 lat istnienia Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku wydało wielu znamienitych absolwentów. Kogo należałoby wspomnieć?

Najwybitniejszym absolwentem seminarium włocławskiego był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Przeżywamy wielką radość z powodu zakończenia jego procesu beatyfikacyjnego i rychłego już wyniesienia na ołtarze. To wielki honor dla naszego seminarium i dla całej diecezji, że młody Stefan Wyszyński po nauce w Warszawie i w Łomży wybrał nasze seminarium i 3 sierpnia 1924 r. został wyświęcony na kapłana diecezji włocławskiej. Robimy wiele, aby pamięć o nim była żywa. Staramy się wyeksponować w bazylice katedralnej tę kaplicę, w której przyjął świecenia. Dbamy o jego pomnik przed katedrą. Jego imię nosi dziedziniec i aula seminaryjna. Zabiegamy, aby jego imię przyjmowały szkoły. To są małe znaki, które mają nam przypominać, że wśród kapłanów tej diecezji znalazł się człowiek, o którym św. Jan Paweł II powiedział, że taki Prymas zdarza się raz na tysiąc lat.

Ale to nie jedyny z wielkich absolwentów?

Z seminarium włocławskiego wyszedł również założyciel jedynego w Polsce do czasów powojennych uniwersytetu katolickiego w Lublinie, jego pierwszy rektor – ks. Idzi Radziszewski; kolejnymi rektorami tej uczelni byli także kapłani włocławscy. Wspomnę przede wszystkim ks. Antoniego Szymańskiego, który był rektorem KUL w niełatwych latach 1933--1942. Myśl naukowa środowiska włocławskiego znalazła możliwość pełnej realizacji i owocowania właśnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W nowszych czasach też mieliśmy wśród absolwentów seminarium znakomitych uczonych, jak choćby ks. Józef Iwanicki, rektor KUL, a później rektor Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Dalej ks. Stanisław Olejnik, który był pionierem nowoczesnego ujęcia problematyki teologii moralnej. Chociaż dzisiaj diecezja włocławska jest dużo mniejsza niż dawniej, kiedy obejmowała prawie jedną trzecią Polski, to nadal mamy bardzo silne środowisko naukowe.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -