9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szkocja: Kościół episkopalny zezwolił na tzw. homomałżeństwa

Ocena: 0
506

Szkocki Kościół Episkopalny (SEC), będący częścią Wspólnoty Anglikańskiej, jako pierwszy wśród największych wyznań w Wielkiej Brytanii zgodził się na to, aby pary osób tej samej płci zawierały małżeństwa kościelne. Zdecydował o tym 8 czerwca obradujący w Edynburgu Synod tego Kościoła.

Fragment fasady katedry w Edynburgu. Fot. dun_deagh via Foter.com / CC BY-SA

Głosowanie nad zmianą prawa kanonicznego, polegającą na usunięciu wymogu, że małżeństwo mogą zawrzeć dwie osoby odmiennej płci, odbyło się w trzech izbach Synodu, w każdej uzyskując wymagane 2/3 głosów. Biskupi głosowali 4:1 (80 proc.), duchowni 42:20 (67 proc.), zaś świeccy 50:12 (80 proc.).

Jednocześnie postanowiono, że szkoccy duchowni anglikańscy, którzy nie zgadzają się na tzw. małżeństwa jednopłciowe, nie będą musieli łamać swoich sumień – prowadzić takie ceremonie będą tylko ci pastorzy, którzy wyrażą taką wolę.

Prymas SEC bp David Chillingworth oświadczył po głosowaniu, że otwiera ono nowy rozdział w życiu Kościoła, który uznał, iż istnieją w nim różne rozumienia małżeństwa. – Jesteśmy Kościołem różnorodności i odmienności, złączonych jednością w Chrystusie – stwierdził.

Tzw. małżeństwa homoseksualne są legalne w Szkocji od końca 2014 r., jednak reformowany Kościół Szkocji (będący tam Kościołem narodowym) i Kościół katolicki się na nie nie godzą. Decyzja SEC może wywołać reperkusje w łonie światowej Wspólnoty Anglikańskiej, która w styczniu 2015 r. ukarała Kościół episkopalny w USA za zgodę na udzielanie ślubów kościelnych parom jednopłciowym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter