25 maja
piątek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef watykańskiej żandarmerii zadowolony ze stanu przygotowań do ŚDM

Ocena: 0
826

Profesjonalizm i harmonijna współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo papieża i młodzieży podczas ŚDM – w ten sposób przygotowania do lipcowego spotkania młodych w Krakowie i wizyty Ojca Świętego w Polsce podsumował dowódca Korpusu Żandarmerii Watykańskiej Domenico Giani.

2016-04-26 23:05
mdo / Kraków (KAI), mz
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

We wtorek zakończył się dwudniowy rekonesans przedstawicieli Watykanu w miejscach, które odwiedzi papież.

Podczas spotkania podsumowującego wizytę Giani przypomniał, że służyła ona rozeznaniu problemów, z jakimi borykają się organizatorzy ŚDM, zwłaszcza w kontekście miejsca finałowych wydarzeń – Campus Misericordiae. Według oceny szefa watykańskiej żandarmerii, wybrano miejsce najlepsze spośród wszystkich, które były brane pod uwagę, a pojawiające się problemy są kwestiami, które można rozwiązać dzięki wzajemnej współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za przygotowanie wizyty Ojca Świętego i spotkania młodych.

– Wasza pomoc i współpraca jest nieodzowna i potrzebna, byśmy wszyscy: organizatorzy, uczestnicy, młodzi i sam Ojciec Święty, czuli się podczas lipcowego spotkania dobrze i bezpiecznie – mówił, zwracając się do polskich i watykańskich służb, koordynator generalny przygotowań do ŚDM bp Damian Muskus.

Podkreślał to także szef BOR płk Andrzej Pawlikowski. – Szeroko zakrojone wspólne działania policji, BOR i służb watykańskich mają służyć bezpieczeństwu Ojca Świętego i młodzieży uczestniczącej w ŚDM – mówił. Na zaproszenie szefa watykańskiej żandarmerii polscy funkcjonariusze odwiedzą w połowie maja Stolicę Apostolską, by – jak zaznaczył Domenico Giani – „lepiej poznać ducha, według którego papież planuje wizytę w Polsce i dobrze zrozumieć jego styl”.

Uczestniczący w spotkaniu pełnomocnik ds. ŚDM Paweł Majewski zadeklarował, że ze strony rządu jest wola, by w przygotowaniach do lipcowego spotkania młodych i wizyty papieża „iść w jednym kierunku”. – Wierzę, że dzięki naszej współpracy Ojciec Święty będzie czuł się w Polsce dobrze, a młodzi ludzie przeżyją swoje spotkanie bezpiecznie i owocnie – podkreślał.

Delegacja watykańska wraz z towarzyszącymi jej funkcjonariuszami polskich służb oraz przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego ŚDM wizytowała w Krakowie m. in. Błonia, Tauron Arenę i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Z pokładu policyjnych śmigłowców oglądali teren w Brzegach. Podczas briefingu zorganizowanego dla dziennikarzy na Campus Misericordiae, Domenico Giani podkreślał, że miejsce finałowych spotkań papieża z młodymi zostało wybrane dobrze. – Z pewnością spośród wielu propozycji, które rozważano wcześniej, wybrano miejsce najlepsze, ponieważ przewiduje się napływ od 1,5 do 2 mln osób. Ludzie chcą spotkać się z papieżem, jesteśmy więc pewni, że ze strony polskich władz, ze strony Kościoła i wolontariuszy zostanie zrobione wszystko, by mogli przybyć, cieszyć się tą chwilą modlitwy, tym wyjątkowym rokiem miłosierdzia – mówił. W rozmowie z mediami podkreślał także wielki profesjonalizm polskich służb i zaangażowanie w przygotowania do wizyty papieża. Szef watykańskiej żandarmerii wysoko ocenia stan przygotowań do ŚDM na trzy miesiące przed rozpoczęciem tego wydarzenia, jest także pod wrażeniem klimatu przyjaźni i współpracy między polskimi służbami a stroną watykańską.

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślał, że na Campus Misericordiae wiele się już zmieniło, a intensywne prace na tym terenie wciąż trwają. – W naszej ocenie te prace, które są realizowane, to jest ten poziom, który na ten moment nas satysfakcjonuje – ocenił. – Wierzę głęboko w to, że te trzy miesiące, które są przed nami, to czas ciężkiej pracy, ale z efektami, które zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom – mówił.

Sześcioosobowej delegacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo papieża przewodniczył Domenico Giani, komendant żandarmerii watykańskiej. Sala Stampa reprezentował Matteo Bruni. Kolejna wizyta w Polsce watykańskich służb odbędzie się w czerwcu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły