29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef dyplomacji Watykanu w Korei. "Będzie wiele wyzwań i trudności - pomogą modlitwy"

Ocena: 0
1835

Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami rozpoczął sześciodniową wizytę w Korei Płd. W czwartek rano spotkał się z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem, a po południu odwiedził strefę zdemilitaryzowaną, która oddziela obie Koree od zakończenia wojny z lat 1950-1953.

fot. stephan, flickr, CC BY-SA

Szef dyplomacji Watykanu abp Paul Gallagher odwiedził w strefie zdemilitaryzowanej między dwoma zwaśnionymi państwami koreańskimi wyraził optymizm w związku z trwającymi wysiłkami pokojowymi. - Mimo wyzwań uda się osiągnąć wiele dobrego – ocenił.

„To wyjątkowy zaszczyt odwiedzać miejsce o takim historycznym znaczeniu dla Korei i świata (...), dawne miejsce podziału (...). Modlę się w imieniu papieża Franciszka, aby w przyszłości było ono miejscem nadziei i pojednania” - napisał abp Gallagher w księdze odwiedzających strefę.

„To oczywiście historyczny okres, okres nadziei, a Ojciec Święty wspiera ten ruch” - powiedział hierarcha agencji Yonhap, odnosząc się do wysiłków dyplomatycznych na rzecz zakończenia trwającej od dekad wrogości pomiędzy Pjongjangiem a Seulem i Waszyngtonem.

„Nie mamy żadnych wątpliwości, że na drodze będzie wiele wyzwań i trudności, ale (...) jestem pewny, że z modlitwami i wsparciem chrześcijan oraz innych mężczyzn i kobiet dobrej woli na całym świecie w najbliższych miesiącach zostanie osiągniętych wiele dobrych rzeczy. Modlimy się o to” - podkreślił abp Gallagher, który w strefie zdemilitaryzowanej odwiedził m.in. miejsce budowy nowego katolickiego kościoła.

Wizyta szefa dyplomacji Watykanu przypada na okres wytężonych działań dyplomatycznych Korei Płd. i USA, które usiłują przekonać Koreę Płn. do rezygnacji z broni jądrowej. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un i prezydent Korei Płd. Mun Dze In podpisali 27 kwietnia deklarację, w której zobowiązali się do zaprzestania wrogich działań, a także do starań o poprawę dwustronnych relacji i formalne zakończenie wojny.

Kim wielokrotnie deklarował w tym roku skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, w tym na historycznym szczycie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze 12 czerwca. Eksperci przestrzegają jednak przed zbytnim optymizmem i zwracają uwagę, że przywódcy Korei Płn. obiecywali wcześniej przerwanie programu nuklearnego, ale potajemnie go kontynuowali.

Proszony o osobną wiadomość dla mieszkańców Korei Północnej, abp Gallagher odparł: „Ludzkość zawsze musi iść do przodu (...). Idziemy do przodu, mierząc się z wyzwaniami. Niezależnie od tego, po której stronie granicy i w jakiej sytuacji jesteśmy, musimy próbować pracy na rzecz rozwoju społeczeństwa”.

W czwartek rano prezydent Mun poprosił arcybiskupa Gallaghera, by przekazał papieżowi Franciszkowi podziękowania za modlitwę i wsparcie dla działań dyplomatycznych. „Jestem przekonany, że jego nieustające wsparcie dla wysiłków naszego rządu z pewnością bardzo pomogło w osiągnięciu powodzenia szczytów Korei Południowej i Korei Północnej oraz Korei Północnej i USA” - oświadczył.

Watykański dyplomata przekazał prezydentowi Korei Płd. zaproszenie od papieża, by odwiedził Stolicę Apostolską w październiku.

W piątek abp Gallagher ma spotkać się z minister spraw zagranicznych Korei Płd. Kang Kiung Wha, a także z ok. 45 katolickimi posłami tamtejszego parlamentu. W weekend hierarcha zabierze głos na katolickim sympozjum na temat pokoju i praw człowieka oraz weźmie udział w nabożeństwie w katolickiej katedrze w centrum Seulu. Arcybiskup opuści Koreę Południową w poniedziałek.

Według oficjalnych danych w Korei Południowej jest ponad 5,1 mln katolików, co stanowi w przybliżeniu 10 proc. wszystkich mieszkańców kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter