4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szafarze nadzwyczajni w Rokitnie - GALERIA

Ocena: 5
2260

Blisko trzystu szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej z archidiecezji Warszawskiej, niektórzy z żonami i dziećmi, zjechało na sobotnie przedpołudnie 15 czerwca do Sanktuarium Matko Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie k.Błonia. Ich doroczną pielgrzymkę otworzył bp Michał Janocha, konferencję  wygłosił ks.dr Marek Szymula, Mszy Świętej przewodniczył ks.infułat Jan Sikorski, nad całością czuwał opiekun szafarzy nadzwyczajnych ks.dr Bartosz Szoplik przy wsparciu „prezesa” warszawskich szafarzy Tomasza Pietruchy . Gościny zaś udzielił proboszcz rokitnianski  ks.Kazimierz Ambroziak, orionista z pomocą rokitniańskiego szafarza   Krzysztofa.

Fot. Barbara Sułek-Kowalska

Bp Michał Janocha 24 szafarzom wręczył dyplomy upamiętniające dwadzieścia pięć lat ich posługi wśród chorych . Podkreślił, że 25 lat to młodość i że nie należy stawiać granic Bożej Opatrzności.  W krótkiej konferencji opartej na ewangelii opisującej uczniów idących do Emaus przypomniał, ze jest to historia każdego z nas, zwłaszcza księży i szafarzy.

- Uczniowie – powiedział – nie poznali Jezusa, ale kobiety z ich kręgu rozpoznały Go wcześniej i przyjęły tę niesłychaną nowinę z radością.  Biskup wskazał, aby szafarze docenili   poprzez to przesłanie rolę swoich żon w posłudze, którą jako nadzwyczajni szafarze pełnią w Kościele.

Interesująca historie tego mało znanego i pozostającego nieco na uboczu sanktuarium przedstawił jego proboszcz ks. Kazimierz Ambroziak FDP. Położne na drodze z Lowicza do Warszawy było w minionych wiekach miejscach, gdzie zatrzymywali się na modlitwę i odpoczynek  rezydujący  w Łowiczu prymasi, stąd tytuł Prymasowskiej Wspomożycielki  , jakim Matkę Bożą z Rokitna – w wizerunku datowanym na co najmniej XVI wiek  - nazwał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Kościół wielokrotnie niszczony w działaniach wojennych był trzykrotnie odbudowywany i trzykrotnie konsekrowany, ostatni raz w 1968 roku . Od 1986 roku parafią opiekują się orioniści – tu otrzymał święcenia kapłańskie w 1944 roku abp Bronisław Dąbrowski . W  2005 roku wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter