21 października
poniedziałek
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szafarze nadzwyczajni w Rokitnie - GALERIA

Ocena: 5
675

Blisko trzystu szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej z archidiecezji Warszawskiej, niektórzy z żonami i dziećmi, zjechało na sobotnie przedpołudnie 15 czerwca do Sanktuarium Matko Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie k.Błonia. Ich doroczną pielgrzymkę otworzył bp Michał Janocha, konferencję  wygłosił ks.dr Marek Szymula, Mszy Świętej przewodniczył ks.infułat Jan Sikorski, nad całością czuwał opiekun szafarzy nadzwyczajnych ks.dr Bartosz Szoplik przy wsparciu „prezesa” warszawskich szafarzy Tomasza Pietruchy . Gościny zaś udzielił proboszcz rokitnianski  ks.Kazimierz Ambroziak, orionista z pomocą rokitniańskiego szafarza   Krzysztofa.

Fot. Barbara Sułek-Kowalska

Bp Michał Janocha 24 szafarzom wręczył dyplomy upamiętniające dwadzieścia pięć lat ich posługi wśród chorych . Podkreślił, że 25 lat to młodość i że nie należy stawiać granic Bożej Opatrzności.  W krótkiej konferencji opartej na ewangelii opisującej uczniów idących do Emaus przypomniał, ze jest to historia każdego z nas, zwłaszcza księży i szafarzy.

- Uczniowie – powiedział – nie poznali Jezusa, ale kobiety z ich kręgu rozpoznały Go wcześniej i przyjęły tę niesłychaną nowinę z radością.  Biskup wskazał, aby szafarze docenili   poprzez to przesłanie rolę swoich żon w posłudze, którą jako nadzwyczajni szafarze pełnią w Kościele.

Interesująca historie tego mało znanego i pozostającego nieco na uboczu sanktuarium przedstawił jego proboszcz ks. Kazimierz Ambroziak FDP. Położne na drodze z Lowicza do Warszawy było w minionych wiekach miejscach, gdzie zatrzymywali się na modlitwę i odpoczynek  rezydujący  w Łowiczu prymasi, stąd tytuł Prymasowskiej Wspomożycielki  , jakim Matkę Bożą z Rokitna – w wizerunku datowanym na co najmniej XVI wiek  - nazwał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Kościół wielokrotnie niszczony w działaniach wojennych był trzykrotnie odbudowywany i trzykrotnie konsekrowany, ostatni raz w 1968 roku . Od 1986 roku parafią opiekują się orioniści – tu otrzymał święcenia kapłańskie w 1944 roku abp Bronisław Dąbrowski . W  2005 roku wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Strzeżcie się chciwości, bo nawet gdy ktoś
ma wszystkiego w nadmiarze,
życie jego nie zależy od jego mienia

Dziś w Kościele:
poniedziałek XXIX tygodnia zwykłego 
+ dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,20-25; Ps (Łk 1,69-75), Łk 12,13-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -