19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Synod o synodalności: wysłuchać sensus fidei laikatu

Ocena: 0
382

W Watykanie odbyło się spotkanie koordynatorów kontynentalnej fazy Synodu Biskupów nt. Synodalności, która jest kolejnym etapem prac po krajowych konsultacjach. Wskazano m.in., że ten proces oducza dawania natychmiastowych odpowiedzi na pilne wyzwania, jakie dostrzegane są w Kościele, i uczy większego wsłuchiwania się w sensum fidei laikatu, co obecnie jest bardzo potrzebne.

Fot. episkopat.pl

Pochodząca z Filipin prof. Christina Kheng, która należy do synodalnej komisji metodologicznej, podkreśla, że katolicy muszą na nowo nauczyć się rozmawiać o Kościele i dostrzegać istniejące w nim procesy, by jak najwierniej służyć Chrystusowi i prowadzić do Niego ludzi. Wskazuje, że w zakrojonych na tak szeroką skalę konsultacjach synodalnych, jawi się powszechność Kościoła.

Pojawiają się pytania i wyzwania, o których w wielu zakątkach świata się nie mówi lub ich nie dostrzega, a to może być światłem dla wszystkich uczestników synodalnej debaty 

– zauważa prof. Kheng.

Z kolei prof. Susan Pascoe, która jest w komisji koordynującej spotkanie kontynentalne wskazuje, że trwający synod jest zarówno darem, jak i odpowiedzialnym zadaniem, w którym zaangażowany jest naprawdę cały Kościół: rzesze ludzi świeckich, zakonników i sióstr, kapłanów, a także biskupów i kardynałów.

Każdy wnosi głos swego środowiska i swe doświadczenie wiary, co jest niesamowitym bogactwem i autentycznym zaczynem dla głoszenia Ewangelii 

– podkreśla prof. Pascoe. Dodaje, że z synodalnej debaty jawi się wiele świateł dla przyszłości Kościoła w czasie, kiedy potrzebuje on świadków wiary i mistrzów życia duchowego. Podkreśla, że toczące się konsultacje są jednocześnie zachętą i zaproszeniem dla każdego, by zabrał głos także na trudne tematy, które pojawiały i pojawiają się w życiu Kościoła. Wskazała tu m.in. temat nadużyć seksualnych ze strony niektórych duchownych, który wywołał wielki kryzys w wielu środowiskach kościelnych.

Ogłoszony przez papieża Franciszka proces synodalny rozpoczął się w ubiegłym roku i aktualnie dobiegają końca konsultacje krajowe. Od stycznia rozpoczną się spotkania w ramach siedmiu zgromadzeń kontynentalnych, które wypracują dokument przygotowawczy na przyszłoroczne październikowe Zgromadzenie Biskupów. Pierwotnie na tym synod nt. synodalności miał się zakończyć, ale papież Franciszek przedłużył go o rok. I tak w październiku 2024 r. w Watykanie odbędzie się druga sesja Zgromadzenia Biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter