11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Synod o młodzieży, szczyt klimatyczny, prewencja nadużyć. Biskupi obradowali na Jasnej Górze

Ocena: 0
318

Wdrożenie w diecezjach programu prewencji przed przestępstwami nadużyć seksualnych wobec dzieci, przygotowania do Synodu Biskupów o młodzieży w Rzymie i do szczytu klimatycznego w Katowicach oraz nowe zasady formacji kleryków – to najważniejsze tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyły się w sobotę 25 sierpnia na Jasnej Górze.

fot. BP KEP

Abp Wojciech Polak poinformował KAI, że w każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym.

Każda diecezja zobowiązała się przygotować taki program, określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Program ma obowiązywać we wszystkich instytucjach katolickich pracujących z młodzieżą na terenie danej diecezji, a więc w szkołach i placówkach wychowawczych, czy ruchach młodzieżowych.

Analogiczne programy prewencji mają powstać w każdym zgromadzeniu zakonnym prowadzącym pracę wychowawczą bądź edukacyjną. – Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy w danej diecezji lub zakonie mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, potrafili właściwie w różnych sytuacjach działać, jeśli dostrzegliby jakiekolwiek zagrożenia – wyjaśnił prymas Polski.


Szczyt klimatyczny w Katowicach

O przygotowaniach do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach mówił biskupom abp Wiktor Skworc. Zdaniem metropolity katowickiego, organizacja tego wydarzenia jest dla Polski ogromnym wyzwaniem merytorycznym i logistycznym, a dla lokalnych Kościołów, katolickiego oraz zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, wyzwaniem duszpasterskim.

W szczycie klimatycznym w dniach 3-14 grudnia wezmą udział delegacje prawie wszystkich państw należących do ONZ w liczbie niemal 40 tys. uczestników. Będą również przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, na czele z kard. Peterem Tuksonem, prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. 

W trakcie szczytu planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie z 2015 r., w którym określono ogólnoświatowy plan działania w celu ochrony Ziemi przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia Paryskiego w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Zdaniem abp. Skworca, szczyt klimatyczny jest znakomitą okazją, aby „pochylić się głębiej nad encykliką papieża Franciszka "Laudato sì", spojrzeć na człowieka w całości jego warunków życia na ziemi”.

Kościoły z okazji tego wydarzenia przygotowują szereg inicjatyw. Jedną z nich ma być od 6 do 10 października w Katowicach Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna o charakterze ekumenicznym, współorganizowana przez Konferencję Kościołów Europy i Polską Radę Ekumeniczną. specjalną konferencję klimatyczną zorganizuje 30 listopada Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. 

Odbędzie się też panel dyskusyjny z udziałem szefa Caritas kard. Louisa Antonio Tagle. Przewidziane jest też nabożeństwo ekumeniczne 9 grudnia w katowickiej katedrze, na które zaproszeni są miejscowi wierni oraz chętni spośród uczestników szczytu.


Przed synodem biskupów o młodzieży

Jednym z tematów obrad Rady Biskupów Diecezjalnych był stan przygotowań do październikowego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach w Rzymie. 

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski, duszpasterstwo młodych jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Kościołem, podobnie jak duszpasterstwo rodzin. Obrady synodu poświęcone powinny pobudzić refleksję na ten temat i doprowadzić do konkretnych działań. – Musimy sobie uświadomić, że duszpasterstwo młodzieży jest sprawą całego duszpasterstwa, jakie prowadzi Kościół, a nie tylko jakimś wyspecjalizowanym dodatkiem – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że „przy całej różnorodnej pracy kapłanów trzeba ich znacznie większego zaangażowania na tym polu, takiego o jakim myślał kard. Karol Wojtyła, kiedy mówił, że zadanie prowadzenia „Oazy” skupiającej młodych nie jest jakimś dodatkowym zadaniem, ale integralną częścią całego duszpasterstwa”.

– Duszpasterstwo młodzieży nie może być więc dodatkiem do duszpasterstwa w ogóle, ale integralną częścią całego duszpasterstwa. Stąd sprawa ta dotyczy nie tylko młodych księży, którzy idą do szkoły czy pracują z młodymi, ale dotyczyć musi też proboszczów, gdyż oni są odpowiedzialni za całość duszpasterstwa w ich parafiach – stwierdził przewodniczący KEP.

Zdaniem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, Polska ma dużo do zaoferowania światu, jeśli chodzi o formację młodych. – Mamy czym się poszczycić, bo jeśli mówimy o dzisiejszym kryzysie młodzieży, to młodzi w Polsce mają naprawdę dobrą formację duchową – stwierdził bp Miziński. – Tę formację młodzi zdobywają najpierw w rodzinach, która dziś, choć trochę słabnie, to jednak jest jeszcze mocna w polskich domach. Rodzice są wciąż pierwszymi katechetami – podkreślił biskup.

Jego zdaniem, bardzo ważnym elementem formacji młodych jest także katecheza w szkołach. Potrzebna jest troska, aby ta katecheza nie była religioznawstwem, ale aby rzeczywiście kształtowała młodych. Innym elementem jest także przedłużenie katechezy szkolnej w katechezie przyparafialnej, działalność grup religijnych przy kościołach oraz fenomen pielgrzymowania, widoczny szczególnie na Jasnej Górze, ale i w innych sanktuariach.

W trakcie biskupich obrad odbyło się spotkanie polskich delegatów na synod. Wybrali oni tematy, jakie poruszą w Rzymie: temat „ponowoczesności”, czyli klimatu, w którym wychowuje się i kształtuje dzisiejsza młodzież (abp Gądecki), kwestię ewangelizacji (abp Grzegorz Ryś), wychowanie szkolne (bp Marek Solarczyk) oraz rola sportu w wychowaniu (bp Marian Florczyk).


Polacy najliczniejsi z Europy na ŚDM

Aż 3,5 tys. lub nawet 4 tys. młodych z Polski poleci na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy – poinformował bp Marek Solarczyk. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży dodał, że pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży.

Wśród polskich pielgrzymów będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych (na czas ŚDM) i dwoje długoterminowych, którzy są już w Panamie i tam pracują w ramach lokalnego komitetu przygotowującego to wydarzenie. W pracując już w Panamie są oni także łącznikami pomiędzy Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Warszawie a Komitetem w Panamie.

program duchowych przygotowań do ŚDM Panama 2019 połączony jest z ogólnopolskim programem formacyjnym dla młodzieży. Każdy 22. dzień miesiąca jest dniem modlitwy za ŚDM w Panamie i ważne jest, aby każdy pielgrzym brał udział w formacji duchowej przed wyjazdem.


Formacja kandydatów do kapłaństwa

Tematem obrad biskupów były też prace nad nowymi zasadami formacji seminaryjnej. Odpowiedzialny za koordynację tych prac bp Damian Bryl z Komisji Duchowieństwa KEP poinformował KAI, że chodzi o dostosowanie sytuacji Kościoła w Polsce do wskazań watykańskiego dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" opublikowanego w 2016 r.

Nowe watykańskie „Ratio studiorum” wyraźnie wskazuje poszczególne etapy formacji seminaryjnej. Dzieli ją na okres propedeutyczny, dwa etapy studiów – filozoficzny i teologiczny – oraz okres pastoralny. Watykańskie wskazówki są punktem wyjścia do powstania polskiego dokumentu.

Ideą wiodącą dokumentu – zaznaczył bp Bryl – jest koncepcja, aby seminaria mogły formować uczniów misjonarzy, „zakochanych” w Nauczycielu, pasterzy o „zapachu owiec”, którzy żyją pośród nich, aby im służyć i nieść im Boże miłosierdzie. W nowym ujęciu formacji chodzi o to, aby kapłan zawsze czuł się uczniem w drodze, stale potrzebującym całościowej formacji, rozumianej jako ciągłe upodabnianie się do Chrystusa.

Opracowania wstępnej polskiego „Ratio institutionis” i towarzyszącego mu „Ratio studiorum” bp Bryl spodziewa się najpóźniej wiosną przyszłego roku. Dokumenty muszą być najpierw przyjęte przez Konferencję Episkopatu Polski, a następnie uzyskać recognitio Stolicy Apostolskiej.


Łączność z papieżem i rodzinami w Dublinie

Biskupi zapewnili też o duchowej łączności z papieżem Franciszkiem i rodzinami uczestniczącymi w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie. – Wierzę, że będzie to także jeśli nie punkt zwrotny, to na pewno punkt, do którego będziemy mogli się odwoływać w trosce o życie duchowe naszych rodzin, ale także w trosce o wierność prawu Bożemu w pojmowaniu rodziny jako trwałego, jedynego, nierozerwalnego związku między mężczyzną i kobietą, opartego na sakramentalnym małżeństwie – powiedział KAI bp Artur Miziński.

W niedzielę biskupi wezmą udział w uroczystościach odpustowych Matki Bożej Jasnogórskiej. Głównej sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 11.00 prymas Polski abp Wojciech Polak.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter