28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Symbole ŚDM zagoszczą ponownie w Polsce

Ocena: 0
1473

Pięć lat po obchodach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie symbole tego spotkania ponownie zagoszczą nad Wisłą. Krzyż i ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego odwiedzą 17 polskich diecezji w dniach 21 sierpnia - 1 września, a Polska będzie jednym z niewielu krajów, w którym będą gościć w ramach przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 r.

Fot. szczecin.kuria.pl

Pielgrzymka Krzyża ŚDM i ikony Maryi przez polskie diecezje to owoc spotkania dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusza Wilka z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Lizbonie, które odbędzie się latem 2023 r.

Symbole ŚDM są obecnie znajdują się w Portugalii, dokąd zostały przekazane w Niedzielę Chrystusa Króla przez młodzież panamską, w obecności papieża Franciszka, podczas uroczystości w Bazylice Watykańskiej. Następnie trafią do Hiszpanii, a w sierpniu na 11 dni zagoszczą w Polsce. 21 sierpnia krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) przybędą do sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.

"To jest czas wakacji, kiedy w wielu diecezjach różne wydarzenia są już zaplanowane. Młodzież jest na obozach, rekolekcjach oazowych, różnego rodzaju festiwalach, spotkaniach czy zjadach, w związku z tym symbole ŚDM trafią tylko do 16 diecezji Kościoła katolickiego i jednej Kościoła grekokatolickiego" – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Wspomniał, że 27 sierpnia będą np. na Festiwalu Życia w Kokotku, gromadzącym rokrocznie około tysiąca młodych ludzi.

"Zależnie od diecezji planowane są specjalne Msze św., spotkania uwielbienia i nocne adoracje z udziałem młodych" – informuje ks. Wilk wyrażajac nadzieję, że czuwanie przy znakach ŚDM będzie okazją do ożywienia duszpasterstwa młodzieży po pandemii.

Krzyż i ikona Matki Bożej są wpisane w ŚDM, a więc w doświadczenie wiary przeżywane we wspólnocie Kościoła, czyli razem z innymi młodymi na świecie oraz w łączności z papieżem. Mam nadzieję, że dla wielu będzie to okazja, by powrócić do tego, co przeżyli w Krakowie, w Paryżu, w Rzymie czy w Panamie i pomoże im w ożywieniu relacji z Bogiem. Może znajdą się i tacy, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Kościołem, który nie jest tylko instytucją, ale wspólnotą, w której są tacy sami ludzi jak oni i w której doświadczą żywej obecności Jezusa

– powiedział dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Szczegółowe informacje dotyczące uroczystości wokół Krzyża Młodzieży i ikony Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego będzie przekazywało Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.

+++++

Historia krzyża, który towarzyszy młodym podczas ŚDM sięga 1983 r. Podczas inauguracji Jubileuszu Odkupienia młodzież przyniosła krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez rok. Później papież Jan Paweł II zwrócił go młodym z zachętą, by nieśli go "na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości". Krzyż został zawieziony najpierw na Dni Katolików do Niemiec (1984), a potem do kolejnych krajów europejskich.

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Słynący łaskami obraz jest w bazylice Santa Maria Maggiore. Jego kopia pierwszy raz pojawiła się podczas ŚDM w Rzymie w roku 2000, kiedy umieszczono ją przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.

Symbole ŚDM były w Polsce w latach 2014-2016, kiedy to odwiedziły wszystkie polskie diecezje w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Polska młodzież otrzymała je w Niedzielę Palmową 2014 r.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.

Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

Chronologicznie (wg obecnych informacji KBO ŚDM):

  • 21 sierpnia - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach
  • 21 sierpnia - sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie
  • 22 sierpnia - stolice diecezji lubelskiej i sandomierskiej
  • 23 sierpnia - stolice diecezji drohiczyńskiej i białostockiej
  • 24 sierpnia - stolica diecezji ełckiej
  • 25 sierpnia - Jarosław, greckokatolicka eparchia przemysko-warszawską
  • 25 sierpnia - stolica diecezji rzeszowskiej
  • 26 sierpnia - sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 27 sierpnia - Festiwal Życia w Kokotku
  • 27 sierpnia - bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
  • 28 sierpnia - sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
  • 28 sierpnia - stolica diecezji kieleckiej
  • 29 sierpnia - stolice diecezji warszawskich i radomskiej
  • 30 sierpnia - sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
  • 31 sierpnia - stolica diecezji gdańskiej
  • 31 sierpnia - stolica diecezji koszalińskiej
  • 1 września - Westerplatte
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter