19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Symbole ŚDM w archidiecezji krakowskiej

Ocena: 0
1145

– Chrześcijaństwo oznacza radykalizm czynów i nie rozgrywa się w sferze ideowych deklaracji i pobożnych wzruszeń, lecz w konkrecie spotkania z drugim człowiekiem – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

2016-05-20 22:03
md / Kraków (KAI), mz
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Zainaugurowała ona peregrynację symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej.

We Mszy świętej pod przewodnictwem szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM uczestniczyli kapłani i młodzież Kościoła greckokatolickiego z jego zwierzchnikiem w Polsce abp. Eugeniuszem Popowiczem, duszpasterze młodzieży z Krakowa i archidiecezji, członkowie i wolontariusze Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Polski i zagranicy oraz licznie zgromadzona młodzież.

Po powitaniu u progu kościoła, symbole ŚDM zostały uroczyście wniesione do świątyni przez przedstawicieli młodych ludzi.

W homilii bp Damian Muskus przypomniał, że symbole ŚDM: krzyż i ikona Maryi Salus Populi Romani przemierzają Polskę od ponad dwóch lat „niepostrzeżenie, bez medialnego szumu i zainteresowania świata”. – Ten krzyż, przyjmowany z wiarą i ufnością, wszedł w naszą polską codzienność.

Zaznaczył, że autentyczne spotkanie z krzyżem wiąże się ze wstrząsem i nie może nikogo pozostawić obojętnym na zło i cierpienie. – Ostatecznie bowiem chrześcijaństwo oznacza radykalizm czynów, nie słów. Nie rozgrywa się w sferze ideowych deklaracji i pobożnych wzruszeń, ale w konkrecie spotkania z drugim człowiekiem – mówił.

Kaznodzieja podkreślił, że krzyż, który stał się symbolem Światowych Dni Młodzieży, jest także symbolem młodości jako takiej. – Jan Paweł II dał wyraz wielkiemu zaufaniu młodym ludziom, gdy im ten krzyż powierzał. Zaufał im, że się go nie przestraszą, że poniosą go przez świat i będą przekazywać dalej, na przekór opiniom, które próbują wmawiać, że trud się nie opłaca, wierność jest przereklamowana, a życie jest zabawą bez celu – stwierdził bp Muskus. Wezwał też młodych, by wsłuchali się w swoje serca i zastanowili, co ich przyciąga do krzyża.

Peregrynacja symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej rozpoczyna ostatni etap duchowych przygotowań polskiej młodzieży do lipcowego spotkania, które „nie jest – jak lubią mówić media – wielkim festiwalem religijnym, promocyjną szansą dla Polski, wyzwaniem logistycznym, ani nawet kościelną inwestycją w młode pokolenie”. – Światowe Dni Młodzieży to jest czas, kiedy w Kościele działa Duch, a naszym najważniejszym zadaniem dzisiaj jest otworzyć nasze serca na Jego powiew i pozwolić przemieniać się Bożej miłości – zakończył kaznodzieja.

Do Krakowa symbole ŚDM trafiły z greckokatolickiej diecezji warszawsko-przemyskiej. Peregrynacja w archidiecezji krakowskiej zakończy się tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży. Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani obecne będą także podczas centralnych wydarzeń spotkania młodych z papieżem w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter