27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Symbole ŚDM w archidiecezji częstochowskiej

Ocena: 0
3028
– Jesteśmy tutaj, przy krzyżu, by z odwagą wiary opowiedzieć się za Chrystusem – podkreślił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 14 marca przewodniczył Mszy świętej na Jasnej Górze podczas pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej.
20150315 13:46
ks. mf / Jasna Góra (KAI), mz
 
Eucharystię poprzedziło przywitanie symboli ŚDM krzyża i ikony "Salus Populi Romani" w archidiecezji częstochowskiej.

Na Mszy świętej zgromadziło się ponad tysiąc maturzystów z archidiecezji częstochowskiej. Z metropolitą częstochowskim koncelebrowali ją duszpasterze młodzieży i księża katecheci.

– Niech to spotkanie z Chrystusem w Domu Matki będzie wezwaniem do dostosowania życia do Ewangelii, do nawrócenia, do dotknięcia miłosierdzia i do pogłębienia wiary – witał maturzystów w sanktuarium o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

W homilii abp Depo przypomniał młodym słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Nowej Hucie w 1979 r. „Budowałem razem z wami na fundamencie krzyża”. – Te słowa były prawdą, która nie tylko niepokoi, ale musi boleć – stwierdził abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazując na znaczenie okresu Wielkiego Postu przypomniał, że „Wielki Post podpowiada nam, że trzeba się ocknąć i obudzić w sobie wewnętrznego człowieka” – Każdy dzień Wielkiego Postu przybliża nam perspektywę krzyża na Golgocie. To jest nie tylko prawda historyczna, ale fakt łączący niebo z ziemią – mówił.

Odnosząc się do współczesnych opinii, że chrześcijaństwo jest przeciwko ludzkości abp Depo podkreślił, że „tylko chrześcijaństwo odważyło się włączyć ciało człowieka w wewnętrzne życie Boga”. – Chrześcijaństwo nie jest przeciwko ludzkości. – podkreślił abp Depo i dodał, że „wielka miłość Boga nie objawiła się w sensacjach, ideach filozoficznych i socjologicznych, ale ma ludzką twarz Syna Bożego. Chrystus odbywa wewnętrzną walkę o człowieka w Ogrójcu”.

Nawiązując do hasła peregrynacji symboli ŚDM „Dotknąć miłosierdzia” arcybiskup zaznaczył, że „ta prawda jest siłą pokonującą kłamstwo i obłudę”.

Metropolita częstochowski wskazał na wiarę Maryi i przypomniał, że to Maryja „wprowadza nas w tajemnicę Syna”. – Kim jest człowiek bez Boga. Jest chodzący, rozumny pychą jak faryzeusz z Ewangelii. Kim jest człowiek złączony z Bogiem. Na wzór celnika z Ewangelii jest istotą doświadczającą grzechu i Oblicza miłosiernego Boga – mówił arcybiskup i kontynuował, że „przed Bogiem ważne jest zdejmowanie masek. W Chrystusie poznajemy prawdę o sobie”.

Za znanym filozofem Pascalem abp Depo podkreślił, że „ poznanie siebie bez poznania Boga rodzi rozpacz, natomiast poznanie Boga bez poznania siebie rodzi pychę”.

Po Mszy świętej o godz. 20.00 nastąpiło powitanie symboli ŚDM krzyża i ikony Salus Populi Romani przy figurze Matki Bożej na placu jasnogórskim. Następnie w bazylice jasnogórskiej odbył się program ewangelizacyjny, zabrzmiał m. in. śpiew „Akatystu”.

Na rozpoczęcie peregrynacji symboli ŚDM w archidiecezji częstochowskiej abp Depo o godz. 21.00 w kaplicy Matki Bożej przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego. – Przychodzimy z prawdą o naszym życiu. Tym co najpiękniejsze mogło wydarzyć się na naszej ziemi to chrześcijaństwo. Za św. Janem Pawłem II powtarzamy: „Jestem bardzo w rękach Boga” – mówił w rozważaniu abp Depo.

Po Apelu Jasnogórskim w procesji symbole ŚDM zostały przeniesione do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana rozpoczęło się czuwanie modlitewne dla wiernych z miasta i archidiecezji pod przewodnictwem kleryków WSD.

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej odbywa się w dniach 14-28 marca. Symbole ŚDM nawiedzą m.in. 32 parafie, 28 szkół, domy zakonne oraz 6 szpitali.

Jak informuje ks. Adam Polak, sekretarz wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej oraz jeden z koordynatorów przygotowań do ŚDM w archidiecezji częstochowskiej, symbole Światowych Dni Młodzieży dotrą praktycznie do każdego dekanatu archidiecezji. Będą m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym, na Kalwarii w Praszce, w Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku, Zawierciu.

Symbole ŚDM będą niesione podczas Drogi Krzyżowej z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę 27 marca. Pożegnanie symboli odbędzie się 28 marca przed archikatedrą Świętej Rodziny.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter