18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Symbole ŚDM przybędą do Gniezna

Ocena: 0
931

W niedzielę 17 kwietnia do archidiecezji gnieźnieńskiej przybędą symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż ŚDM i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

2016-04-08 17:57
bgk / Gniezno (KAI), mz

Ich uroczyste powitanie będzie miało miejsce na lotnisku w Powidzu, znaki bowiem przylecą wojskowym Herkulesem z tamtejszej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

W uroczystym powitaniu wezmą udział m.in.: delegacje młodzieży, wojskowe władze oraz przedstawiciele różnych stanów – dzieci, małżonkowie, osoby konsekrowane, duchowni i rodziny. Obecny będzie także Prymas Polski abp Wojciech Polak.

– Chcemy w ten sposób, przy tych szczególnych znakach omodlonych przez miliony ludzi na całym świecie, zawierzyć Panu Bogu naszą archidiecezję oraz nasze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży – tłumaczy ks. Wojciech Orzechowski, koordynator ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Po uroczystości na lotnisku młodzież wraz z symbolami i gośćmi uda się na jeden z powidzkich skwerów, gdzie znajduje się obelisk dedykowany Duchowi Świętemu. Tego dnia skwer ten otrzyma oficjalnie imię Światowych Dni Młodzieży, na co zgodę wydał już Watykan. Będzie to chyba jedyne miejsce o takiej nazwie w Polsce, a może i na świecie.

Uroczystości w Powidzu zakończy Msza święta w miejscowym kościele parafialnym pod przewodnictwem Prymasa Polski.

Symbole ŚDM pielgrzymować będą po archidiecezji gnieźnieńskiej do 30 kwietnia. Odwiedzą blisko 150 miejsc – parafii, sanktuariów, szkół, więzień, Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziecka, świetlic środowiskowych. W niektórych będą gościć zaledwie kilkadziesiąt minut, wszystko dlatego, by modlić się przy nich mogła jak największa liczba osób.

W sobotę 23 kwietnia symbole przybędą do Gniezna. Będą towarzyszyć młodym podczas dorocznej pielgrzymki do grobu i relikwii Patrona. W tym roku odbędzie się ona wspólnie z ogólnopolską pielgrzymką harcerzy do Gniezna. Harcerze przyjadą już 22 kwietnia. Młodsi pozostaną w mieście na nocleg, starsi natomiast udadzą się wieczorem na Ostrów Lednicki, gdzie na Świętej Wyspie, wspólnie z młodzieżą, w obecności znaków ŚDM, odnowią chrzcielne przyrzeczenia. Przez całą noc trwać będzie tam modlitewne czuwanie przy ognisku. Rankiem harcerze wraz z młodymi wyruszą pieszo ze znakami do Gniezna szlakiem Ottona III. Według tradycji trasę tą cesarz niemiecki pokonał zdążając w roku 1000 do grobu św. Wojciecha. O godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się Msza św. z udziałem młodych.

Symbole ŚDM będą także obecne podczas wieczornych nieszporów, a później niesione w dorocznej procesji z relikwiami św. Wojciecha. Po jej zakończeniu na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się w ich obecności modlitewne czuwanie i koncert ewangelizacyjny zespołu „Trzecia Godzina Dnia”. W niedzielę znaki będą brały udział w porannej procesji i późniejszej sumie odpustowej stanowiącej centralny punkt dorocznych obchodów świętowojciechowych. Po jej zakończeniu wyruszą do gnieźnieńskich parafii, potem do liceów i następnego dnia do kolejnych miejsc według przygotowanego programu.

Wraz z rówieśnikami z Polski przy znakach ŚDM modlić się będą w Gnieźnie także młodzi Niemcy, Czesi i Holendrzy. W czasie niedzielnej sumy odpustowej Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczy im i młodym Polakom księgi Pisma Świętego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -