31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Symbole ŚDM na Haiti

Ocena: 0
1063

Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani odwiedzają Haiti.

fot. Marcin Mazur/ Episkopat.pl

11-dniowa pielgrzymka tych symboli, to jeden z etapów przygotowania krajów Ameryki Środkowej do najbliższego spotkania młodych z papieżem, które w styczniu 2019 r. odbędzie się w Panamie.

Haiti, to trzeci kraj, po Meksyku i Kubie, który symbole ŚDM odwiedzają w ramach duchowych przygotowań do spotkania młodych, które odbędzie się w Panamie pod koniec stycznia 2019 r. Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani zostały przekazane Haitańczykom 11 listopada i pozostaną w ich kraju do 22 listopada i odwiedzą 6 diecezji tego kraju, a następnie rozpoczną pielgrzymkę w sąsiedniej Dominikanie. Haiti, to trzeci, po Meksyku i Kubie kraj, który odwiedzają symbole ŚDM przed spotkaniem młodych w Panamie.

Kościół katolicki na Haiti składa się z dwóch metropolii: Cap-Haïtien i Port-au-Prince w skład których wchodzą dwie archidiecezje oraz 8 diecezji. Przynależność do wiary katolickiej deklaruje w tym kraju ok. 85 proc. społeczeństwa, liczącego 10,8 mln osób. Według rankingu Międzynarodowego Funduszu Monetarnego, Haiti, to 17. najuboższy kraj świata: w 2016 r.PKB per capita wyniosło 1,728 dolarów (dla porównania: w PKB per capita Polski za rok 2016, to 27 690 dolarów).

Drewniany krzyż, nazywany dziś krzyżem ŚDM, został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25 marca 1983 – 22 kwietnia 1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego został wniesiony przez młodzież do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Na zakończenie obchodów jubileuszowych, w Niedzielę Wielkanocną 1984 r. Jan Paweł II powierzył krzyż młodym, którzy rozpoczęli pielgrzymowanie z nim po całym świecie. W 2003 r., podczas diecezjalnych obchodów ŚDM, papież podarował młodzieży drugi symbol: kopię ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, której oryginał znajduje się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Od tej pory oba symbole pielgrzymują po całym świecie, zachęcając do modlitwy w intencji młodzieży i kolejnych edycji ŚDM.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter