29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętują na Podolu

Ocena: 0
1439

W Felsztynie na Podolu 26 lipca odprawiła się nowego kościoła tutejszego parafialnego, piękną architekturą murowanego, konsekracja pod tytułem Opatrzności Boskiej.

Tak pisał Julian Ursyn Niemcewicz w „Gazecie Narodowej i Obcej” w sierpniu 1791 r. Dziś miasto nazywa się Gwardijskie, opisany kościół wciąż stoi i wciąż mieszkają tam Polacy.

„Tytuł, kościołowi (został) nadany od posła i kasztelana kamienieckiego Onufrego Morskiego z chęcią naśladowania myśli sejmujących stanów i podziękowania Bogu za wybawienie Polski od rujnacji ostatecznej. Zaproszony na ten akt X. Krasiński, biskup kamieniecki, sam konsekrował ten kościół w asystencji licznych prałatów, duchowieństwa, w przytomności obojej płci najdystyngowańszego obywatelstwa, oraz niezmiernego ludu, z całej okolicy zgromadzonego. Po konsekracji zaproszeni wszyscy byli do Rajkowiec, rezydencji PP. Kasztelaństwa, gdzie przy wspaniałej uczcie więcej jak na 100 osób danej, i biciu z armat, spełniane były zdrowia, tak na obiedzie, jako i na kolacji: Najjaśniejszego Pana, sejmuiących stanów i nowej krajowej konstytucji. Grana była przy tym, przez osoby z kompanii dobrane, komedia »Powrót posła«. Bal ciągnął się przez cały dzień i powtórzył się w dniu następnym...” – zanotował Niemcewicz.

Po 225 latach, na pamiątkę tych wydarzeń, 2 maja zebrali się w tym samym kościele św. Wojciecha, nadal dedykowanym Opatrzności Bożej, i podobnie świętowali tamtejsi Polacy. Podczas odpustowych uroczystości wspominali ówczesną konsekrację kościoła – jak nakazał obowiązkowo wzmiankować Onufry Morski – jako „wotum za uchwalenie Konstytucji”. Podobnie jak wtedy odprawiono uroczyście Mszę Świętą z procesja, którą tym razem sprawował dzisiejszy biskup kamieniecki Leon Dubrawski. W jej trakcie – tak jak w 1791 r. dokonał aktu konsekracji bp. Adam Krasiński – odsłonięto tablicę upamiętniającą konsekrację, dedykowaną temuż biskupowi. Po Mszy Świętej – jak wtedy – zaproszono zebranych na ucztę i obejrzano sztukę autorstwa Niemcewicza.

W uroczystościach wzięła udział, obok przedstawicieli konsulatów RP na Ukrainie, ukraińskich władz lokalnych i kilku tamtejszych parlamentarzystów, przeszło 400-osobowa społeczność pochodzenia polskiego z całego rejonu chmielnickiego. – To było wielkie święto tutejszych Polaków, szczególnie z Oleszkowic – jednej z 25 wiosek w naszej parafii, jedynej, w której jeszcze powszechnie mówi się po polsku – mówi ks. Piotr Główka, proboszcz parafii w mieście Gwardijskie, kapłan diecezji warszawsko-praskiej od lat na misji na Ukrainie. – Bardzo na to wydarzenie czekali i sami zgłaszali się, by je od strony artystycznej współtworzyć. Nie nazywam ich Polonią, ponieważ oni tu nie przybyli z Polski, bo Polska była tu właśnie. Ich przodkowie tu są pochowani, a oni pozostali, zachowując polską tożsamość i tradycje – podkreśla ks. Główka.

Dzieci wystawiły sztukę „Strzeżcie świątyń waszych dusz”, opowiadającą historię parafii w Felsztynie. Nie tylko tę sprzed 225 lat, ale także tę po włączeniu Podola do Związku Radzieckiego, z czasów komunizmu.

– To były czasy walki o oddanie ludziom ich kościoła, o obecność księdza, o możliwość wspólnej modlitwy. Kiedy 25 lat temu udało się odzyskać tę świątynię, przyjeżdżali tu głównie ludzie z Oleszkowic. W dużej mierze sami odnowili kościół, który komuniści zamienili na warsztat dla traktorów i magazyn na nawozy. Marzyłem, by dla dzieci biorących udział w spektaklu przedstawiana historia nie była jedynie do odegrania, ale by stała się częścią ich własnej historii, którą tworzyli ich dziadkowi i rodzice. Tak się stało i jest to moja największa radość – przyznaje ks. Główka.

Z koncertem wystąpiły polskie zespoły artystyczne „Mazury” i „Rozmaryn” z dawnego Płoskirowa oraz zespół z Gródka Podolskiego. Wspólnie śpiewano znane polskie pieśni patriotyczne, religijne i biesiadne.

Świętowanie zakończyła – jak 225 lat temu – wspólna uczta. Nie trwała całą noc i kolejny dzień, ale każdy mógł najeść się pierogów i innych polskich przysmaków.


Bp Adam Krasiński (1714-1800), ordynariusz kamieniecki, pisarz polityczny, przywódca konfederacji barskiej. W trakcie obrad Sejmu Czteroletniego, 30 lipca 1790 r., przedstawił swój „Projekt do formy rządu”, który stał się dla Hugona Kołłątaja podstawą tekstu Konstytucji. Bp Krasiński uczestniczył w jej uchwalaniu w nocy z 2 na 3 maja i jako pierwszy ją podpisał.

Radek Molenda
fot. arch. parafii w Felsztynie

Idziemy nr 20 (554), 15 maja 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter