18 czerwca
poniedziałek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętowali Rycerze Kolumba

Ocena: 0
708

Rycerze Kolumba z Radomia świętowali 10. rocznicę obecności w Polsce. Rada Matki Bożej Częstochowskiej, obok krakowskiej, była jedną z pierwszych w naszym kraju, która powstała w 2006 roku.

2016-05-15 13:11
rm / Radom (KAI), mz

Katolicką organizację zrzeszającą mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafii, sprowadził do kraju abp Zygmunt Zimowski.

– Zaufaliśmy ówczesnemu biskupowi radomskiemu bp. Zygmuntowi Zimowskiemu. Dziś wiemy, że to była bardzo dobra decyzja – powiedział Krzysztof Orzechowski, pierwszy delegat stanowy Zakonu i członek najstarszej rady w Radomiu.

Słowo do Rycerzy Kolumba i ich rodzin skierował biskup Henryk Tomasik. – Dziękuję wam za świadectwo wiary i zaangażowanie na rzecz wielu spraw. Muszę dodać, że to dzięki rycerzom zmieniają się troszkę proporcje. Niektórzy twierdzą, że przewaga kobiet podczas niektórych nabożeństw sprawia, iż mamy do czynienia z Kościołem żeńsko– a nie rzymskokatolickim. Panowie zmieniają ten obraz. Podobnie jak Krzysztof Kolumb, jesteśmy zaproszeni do odkrywania. On odkrył Amerykę, a my mamy za zadanie odkrywać te obszary życia społecznego, w które należy wprowadzać Jezusa Chrystusa – mówił bp Henryk Tomasik, który był obecny na rozpoczęciu rocznicowej Eucharystii sprawowanej w kościele MB Częstochowskiej w Radomiu, gdzie ukonstytuowała się pierwsza rada Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej.

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak powiedział, że 10 lat działalności i owoce organizacji pokazały, że tamten wybór był bardzo dobry. – Udało się przeprowadzić wiele ważnych inicjatyw, które wspomogły lokalne społeczności, rodziny, potrzebujących i młodzież. Bycie Rycerzem Kolumba to także wielka okazja, by formować siebie samych jako mężczyzn i chrześcijan – podkreślił Andrzej Anasiak.

Początki obecności Rycerzy Kolumba wspominał także ks. inf. Stanisław Pindera, który przewodniczył jubileuszowej Mszy św. i wygłosił kazanie.

– Pierwsze spotkanie bp. Zygmunta Zimowskiego z członkami Najwyższej Rady Rycerzy Kolumba odbyło się dokładnie 3 grudnia 2005 r. w Warszawie. Byłem tam obecny jako wikariusz biskupi. Potem zaprosiłem do współpracy ks. Wiesława Lenartowicza, tutejszego proboszcza i tak powstały dwie pierwsze rady: przy miejscowej parafii oraz w Starachowicach w parafii MB Nieustającej Pomocy, gdzie jestem proboszczem. A później rozpoczęła się działalność i pączkowanie rad – mówił infułat.

Podczas rocznicowej uroczystości przyznano wyróżnienia dla osób i instytucji, które wspierały działalność Rycerzy Kolumba. Otrzymali je: Adam Michalczewski, Szczepan Kowalski i Stefan Tatarek oraz: Caritas Diecezji Radomskiej, Radio Plus Radom i redakcja radomska"Gościa Niedzielnego".

Organizacja skupia w naszym kraju ponad cztery tysięcy Rycerzy Kolumba w 88 lokalnych radach.

Rycerze Kolumba rozpoczęli działalność w Polsce w 2006 roku. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba na posiedzeniu w dniach 4-6 lutego 2011 r. podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. Pierwsza konwencja stanowa, na której ukonstytuowała się Rada Stanowa oraz wybrano delegata stanowego (przełożonego Rycerzy w Polsce), odbyła się 20-22 maja 2011 roku w Częstochowie, natomiast uroczyste wprowadzenie na urząd w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 25 czerwca 2011 roku. W Polsce istnieją rady lokalne, które podejmują własne inicjatywy.

Rycerzem Kolumba może zostać mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest głęboko wierzącym i praktykującym członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary, zostanie zaproszony przez innego Rycerza lub dostarczy zaświadczenie od proboszcza swojej parafii potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem, i odbędzie rozmowę kwalifikacyjną z kapelanem Zakonu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI



Najwyżej oceniane artykuły