23 stycznia
sobota
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto lotników na Gocławiu

Ocena: 0
644

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński przewodniczył w niedzielę 4 grudnia w kościele pw. św. o. Pio na warszawskim Gocławiu Mszy świętej związanej ze wspomnieniem Matki Bożej Loretańskiej – patronki lotników, które przypada 10 grudnia.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Mszę koncelebrowali m.in. ks. Krzysztof Warchałowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej i o. Dominik Orczykowski OFM Cap., duszpasterz lotników i harcerzy. Tradycyjnie jak co roku w świątyni zgromadzili się piloci, stewardessy i pracownicy lotnisk. Wśród zaproszonych gości byli m.in. szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wiceprezes PLL LOT Borys Buta i Ewa Żwirko-Niwińska – wnuczka Fraciszka Żwirki.

Po wykonaniu pieśni na wejście odśpiewano lotniczy hymn – "Marsz Lotników" ("Lotnik, skrzydlaty władca świata"). Witając przybyłych gości, proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Kuflikowski przypomniał o tradycjach związanych z nieistniejącym już od wielu lat lotniskiem Gocław. Następnie wręczył bp. Mizińskiemu statuetkę św. Ojca Pio.

W homilii sekretarz KEP nawiązał do Adwentu – czasu nadziei na przyjście Zbawiciela. Podkreślił przy tym znaczenie Maryi jako pierwszej osoby przeżywającej po zwiastowaniu czas oczekiwania.

W odniesieniu do niedawnego przyjęcia przez Polaków Jezusa Chrystusa jako Króla i Pana oraz liturgii słowa, bp Miziński przypomniał o konieczności przygotowania się na ponowne przyjście Pana. – "Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie" – dodał za ewangelistą Mateuszem.

Kaznodzieja wyraził także wdzięczność lotnikom za ich trud, odwagę i bezpieczne loty.

Eucharystię uświetnił swoim śpiewem Chór Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie pod dyrekcją Sławomira Leszczyńskiego.

Podczas procesji wyjścia bp Miziński zatrzymał się na krótką modlitwę przy znajdującej się w kościele Kaplicy Lotników.

Po Mszy odbyło się spotkanie opłatkowe biskupa z lotnikami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 9,1-3.11-14; Ps 47,2-3.6-9; Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter