20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto Dziękczynienia

Ocena: 5
398

Już po raz 17. odbyły się 2 czerwca w Warszawie obchody Święta Dziękczynienia.

Fot. Irena Świerdzewska

Już po raz 17. odbyły się 2 czerwca w Warszawie obchody Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszyło im hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. W centrum tegorocznych obchodów było uczczenie 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, a także zaakcentowanie 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła dziś rano w 10-kilometrową trasę procesja z 22 relikwiami świętych i błogosławionych, z relikwiami i wizerunkiem św. Jadwigi na czele. Uczestników pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Przy kościele św. Antoniego Zaccarii dołączyli przedstawiciele Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszeni goście.

W samo południe w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się Msza Święta z licznym udziałem duchownych z Episkopatu Polski. Obecni byli: Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, Prymas Polski abp Wojciech Polak, kardynałowie Stanisław Dziwisz i Grzegorz Ryś, abp Stanisław Budzik, abp Józef Górzyński, abp Józef Guzdek, bp Romuald Kamiński, bp Jan Kopiec, bp Waldemar Musiał, bp Stanisław Jamrozek, bp Adam Bałabuch, bp Zdzisław Fortuniak, abp Wiktor Skworc, bp Piotr Jarecki , bp Markowski, bp Michał Janocha, profesorowie i rektorzy katolickich uczelni wyższych: KUL-u, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Akademii Katolickiej w Warszawie i UKSW. Obecni byli duchowni z Kościoła Prawosławnego, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. 

Dziękujemy Bogu i Opatrzności za dzieła jakie dokonały się dla naszej Ojczyzny i Kościoła. Niech św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński, najwięksi ludzie Kościoła XX wieku przewodzą poczetowi świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w tej świątyni

– powiedział na rozpoczęcie liturgii kard. Kazimierz Nycz. 

Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. Nawiązując do postaci św. Jadwigi i bł. Edmunda Bojanowskiego, a także św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego, nazwał ich bohaterami chrześcijańskiej wiary, wyrażając nadzieję, że na ich wzór będziemy przeżywać nasze życie i stawiać w centrum człowieka potrzebującego. 

Pontyfikat papieża Franciszka stawia w centrum człowieka, potrzebującego, głodnego, wygnanego z domu, skazanemu na emigrację, uwięzionego, zniewolonego, skrzywdzonego także w Kościele. Jeżeli człowiek potrzebujący, ubogi, skrzywdzony nie jest w centrum życia Kościoła i życia społecznego, nie jesteśmy ludźmi, którzy dbają o dobro wspólne 

– powiedział kard. Ryś. 

Wyjaśnił, czym jest stawianie człowieka potrzebującego w centrum. 

Dopiero wtedy, gdy widzimy cały dramat człowieka, wszystkie jego potrzeby, nie tylko cierpienie fizyczne, ale także cierpienie jego serca i duszy, wówczas stawiamy go w centrum. Nie wystarczy dać bułkę do jedzenia, trzeba widzieć człowieka z jego zranieniami. Największy dramat w Kościele dzieje się, kiedy przestajemy patrzeć sercem. Z powodu ślepoty serca stajemy się ludźmi wyobcowanymi z życia Boga 

– powiedział kard. Ryś. 

Przywołując św. Jadwigę i bł. Bojanowskiego, przypomniał, o potrzebie kontemplacji. 

Jeśli uda nam się to wypełnić, wtedy Kościół i nasze społeczeństwo będą inne 

– zakończył kaznodzieja. 

Po homilii wierni odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

Na zakończenie Eucharystii popiersie św. Jana Pawła II poświęcił bp Michał Janocha, bł. Stefana Wyszyńskiego – bp Rafał Markowski. 

Obchody Święta Dziękczynienia trwały cały dzień. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 wypuszczone zostały pod niebo błękitne baloniki z napisem „Dziękuję”. W Świątyni Opatrzności Bożej odbył się koncert – kantata o bł. Edmundzie Bojanowskim. Pod koniec dnia, o godz. 20.00 w przestrzeni głównej Świątyni wystąpił Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi z grupą uwielbieniową wspólnoty „Królowa Pokoju”. Dzień zakończyła Msza Święta dziękczynna, modlitwa uwielbienia, wspólne śpiewanie „Barki” o godz. 21.37 oraz iluminacja świątyni.

Ideą ustanowionego przez kard. Kazimierza Nycza w 2008 r. Święta Dziękczynienia jest propagowanie wśród Polaków „postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem – jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym”.
Święto Dziękczynienia jest też okazją do zwiedzania z przewodnikiem Panteonu oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajdujących się Świątyni Opatrzności Bożej. 

W tym dniu odbywa się zbiórka w parafiach w Polsce funduszy na doposażanie świątyni, która jest wotum całego narodu polskiego za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, wypełnieniem niezrealizowanych postanowień Sejmu Czteroletniego (1792). 

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter