22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Ocena: 0
1026

Bardzo obszernie zapowiadają się weekendowe obchody Święta Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

2016-04-02 10:44
luk / Kraków (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Wśród wydarzeń ukazujących istotę Bożego miłosierdzia znalazły się m.in. tweetup #OknoNaMilosierdzie z kard. Dziwiszem, rekolekcje ŚDM "Dla nas i całego świata", pierwsze odprawienie Drogi Miłosierdzia oraz poświęcenie Dzwonu Miłosierdzia, który zawiśnie na Campus Misericordiae.

Już o 13:00 w sobotę na Rynku Głównym odbędzie się wydarzenie "Róża dla Jezusa Miłosiernego", którego organizatorem jest parafia Osieczany i Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie. W ramach spotkania krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć radosny Taniec Wielkanocny, pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w pięciu językach, a także otrzymać białą różę opatrzoną cytatem "Dzienniczka" s. Faustyny.

Następnie o godz. 17:00 rozpocznie się tweetup #OknoNaMilosierdzie, którego gospodarzem i patronem będzie kard. Stanisław Dziwisz. Spotkanie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich ma promować ideę miłosierdzia, w tym miłosierdzia ujętego w ramy przekazu medialnego, szczególnie w mediach społecznościowych. – Serwisy społecznościowe pomagają przekazywać informacje w czasie rzeczywistym, natychmiast, bez ograniczeń miejsca i czasu. To cenne medium i warto je wykorzystywać także do otwierania "okien na miłosierdzie" – podkreślił jeden z organizatorów tweetupu, dr Krzysztof Gurba z Katedry Dziennikarstwa UPJPII.

W tym samym czasie (od 16:30 do około 21:00) w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się rekolekcje przygotowujące do ŚDM pt. "Dla nas i całego świata" z udziałem bp. Grzegorza Rysia i ks. Petera Hockena. – To spotkanie będzie wyjątkowe dlatego, że odbędzie się 2 kwietnia, czyli w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, która jest świętem miłosierdzia w całym Kościele i w rocznicę śmierci Jana Pawła II, który to święto ustanowił i który jest dla nas wzorem tego, co znaczy być miłosiernym – zachęcił na oficjalnym kanale Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 na portalu YouTube do udziału w rekolekcjach bp Ryś.

Po rekolekcjach ŚDM, o godz. 21:30 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawiona zostanie pierwszy raz pierwsza część nowego nabożeństwa – Drogi Miłosierdzia – które będzie rozważać 21 spotkań Jezusa z ewangelicznymi postaciami. W czasie czuwania w wigilię Niedzieli Miłosierdzia wierni poznają tajemnice pierwszych 7 stacji tego nabożeństwa, które będą ilustrowane filmami nakręconymi we współczesnej Warszawie. – To nabożeństwo, które pozwoli nam wejść w blask Bożego Miłosierdzia – podkreślił kustosz sanktuarium, ks. Franciszek Ślusarczyk.

O północy odbędzie się pierwsza Msza święta odprawiana w ramach obchodów Święta Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Główna niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się przy ołtarzu polowym o godz. 10:00. Poza tym Msze święte odprawią również: ks. prof. Jan Machniak (6:00), bp Damian Muskus (8:00), ks. Paweł Ptasznik (12:30), bp Jan Zając (16:00), bp Jan Szkodoń (18:00) i o. Jakub Kołacz SJ (19:00). Godzinę Miłosierdzia w bazylice poprowadzi ks. Franciszek Ślusarczyk. Przez cały weekend (od 8:00 w sobotę do 18:00 w niedzielę) wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pojednania. W Łagiewnikach kard. Dziwisz poświęci także odlany na początku marca Dzwon Miłosierdzia, który przywita papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dzwon Miłosierdzia zostanie uroczyście odsłonięty na Campus Misericordiae w niedzielę o godz. 18:00. Tuż po tym odbędzie się konferencja prasowa, podczas której nastąpi prezentacja domu "Campus Misericordiae" dla osób starszych i niepełnosprawnych, organizacji mobilnych punktów żywienia podczas ŚDM 2016 oraz międzynarodowej akcji crowdfundingowej organizowanej z okazji ŚDM przez krakowską Caritas. Zwieńczeniem wieczoru w Brzegach będzie koncert papieski pt. „Miłość trwa”, podczas którego wystąpią: Wielicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Piwko, Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, chór „Camerata” oraz soliści, m.in. Izabela Szota, Roksana Sadowska, Weronika Kozłowska i o. Łukasz Buksa OFM z zespołem.

Także wieczorem, o godz. 21:00, zakończą się oficjalne uroczystości w łagiewnickim sanktuarium. Dopełni je prapremiera symfonicznej wersji "Koronki do Bożego Miłosierdzia" w wykonaniu muzyków Filharmonii Krakowskiej, krakowskiej Akademii Muzycznej, członków chóru „Amadeum” oraz wspólnot Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej, którymi pokieruje autorka utworu, Maria Krawczyk-Ziółkowska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły