19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świdnica: sympozjum poświęcone rodzinie

Ocena: 0
3636
– Miłość w małżeństwie należy nieustannie oczyszczać z elementów faryzejskich, a wypełniać ją duchem Ewangelii, gdzie pierwszorzędną rolę odgrywa prawda, pokora, miłość gotowa do poświęcania się, do nieustannego stawania się darem dla Boga i dla współmałżonka, dla rodziców, dzieci i wnuków – mówił bp Ignacy Dec w homilii 14 marca, podczas Eucharystii rozpoczynającej sympozjum „Rodzina wspólnotą życia i miłości – wokół synodalnej dyskusji o rodzinie”.
20150315 13:16
ks. dm / Świdnica (KAI), mz
 
Mszy świętej w kaplicy seminarium duchownego przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Świdnickie Towarzystwo Teologiczne, działające przy Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy. Prelegentami sesji popularno-naukowej byli: ks. prof. dr hab. Pawel Bortkiewicz z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan oraz ks. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Jako pierwszy głos zabrał ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz. Mówił do licznie zebranych w auli seminarium duchownego kapłanów, katechetów, studentów teologii i osób zaangażowanych w duszpasterstwo o dwóch koncepcjach małżeństwa. Naturalnej, w której jest ono podstawową komórką społeczną i dlatego podlega szczególnej ochronie i trosce oraz drugiej koncepcji, promowanej przez kulturę gender, jako produktu inżynierii społecznej.

Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan, który w trakcie swojego przedłożenia, mówił o zadaniach lekarzy w obronie życia ludzkiego oraz o naciskach, jakie są wywierane na lekarzy, klauzurze sumienia i wykluczeniu, jakiemu w majestacie prawa podlegają niepełnosprawni zanim się urodzą.

Ks. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki był trzecim gościem sesji popularno-naukowej. Przedstawiając temat: „Synodalna dyskusja wokół Komunii świętej dla żyjących w konkubinacie”, prelegent zadał wszystkim pytanie: – Kogo dotyczy ta dyskusja o Komunii świętej? – Odpowiadając, stwierdził: – Są po prostu ludzie, którzy chcieliby żyć i w konkubinacie, i w Komunii, ale w dwóch miejscach się nie da żyć. To ich dotyczy ta walka i dyskusja. – Kontynuując, duchowny tłumaczył, jak należy rozumieć pojęcie Komunii i czym ona jest dla współczesnego człowieka. Komunia jest zjednoczeniem jednego serca, jednej duszy, jednego ciała, i odnosi się do dwóch rzeczywistości: Komunii małżeńskiej oraz Komunii Eucharystycznej – mówił.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość włączenia się w dyskusję panelową.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Ignacy Dec, biskup świdnicki i ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter