20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Światowa Rada Kościołów: "Nie lękajmy się. Głośmy nadzieję"

Ocena: 0
716

"Nie lękajcie się! Jesteśmy wezwani do szerzenia nadziei, ale nie w formie powierzchownej"– stwierdza orędzie Światowej Rady Kościołów (SRK) na tegoroczne Boże Narodzenie.

fot. pixabay.com

Dokument, podpisany przez jej sekretarza generalnego dr. Olava Fykse Tveita, zwraca uwagę, że w tym roku Kościoły na wszystkich kontynentach obchodziły 500. rocznicę Reformacji, w przyszłym natomiast wypadnie 70-lecie istnienia ŚRK. Na tych dwóch wydarzeniach skupia się w największym stopniu przesłanie Rady.

Na wstępie przypomniano, że organizacja ta opiera się na fundamencie wspólnego wyznania, że „Pan Jezus Chrystusa jest Bogiem i Zbawicielem”, które ze swej strony nawiązuje do Ewangelii – tych dobrych nowin, „które czytamy i słuchamy podczas każdego nabożeństwa w Boże Narodzenie”. „Te słowa przesłania z nieba są skierowane do wszystkich osób” – czytamy w dokumencie Rady.

W tym roku Kościoły wszystkich kontynentów wspominały 500. rocznicę Reformacji, która z chwilą, gdy zaistniała, odcisnęła piętno na wszystkich Kościołach świata. Najlepszym sposobem uczczenia tej rocznicy było publiczne okazanie, że „podzielamy tę samą Ewangelię, tą samą dobrą nowinę o naszym Panu i Zbawicielu” – głosi orędzie świąteczne ŚRK. Zwraca uwagę, że ten „rok nadziei i nowego początku jest przesłaniem, które zawsze niesie Ewangelia”.

Sekretarz generalny zauważył następnie, że w 2018 Rada świętować będzie „pierwszych 70 lat wspólnej służby i zbiorowego świadectwa o Trójjedynym Bogu, który nas stwarza, zbawia i posyła nas, aby służyć i dawać świadectwo”. "Nie można czekać do czasu, aż nastąpi całkowita zgoda, gdyż „nasza posługa ekumeniczna, nasza diakonia jest potrzebna każdego dnia” – zaznaczył norweski pastor luterański.

Podkreślił, że chrześcijanie są wezwani do kroczenia naprzód w Duchu Świętym, jak wskazuje na to temat Światowej Konferencji ŚRK nt. Misji i Ewangelizacji, która odbędzie się w marcu 2018 w Aruszy (Tanzania). „Jesteśmy powołani do wyzwalania i uzdrawiania załamanych, podnoszenia uciskanych, dzielenia wybawienia od grzechu, które możemy otrzymać jedynie od Chrystusa” – podkreśla orędzie świąteczne Rady.

Wzywa też do odrzucenia lęku i do szerzenia nadziei, ale nie w sposób powierzchowny. Nie można mówić, że grzech jest słowem przestarzałym w dzisiejszym świecie, gdyż codziennie wszędzie „widzimy coś przeciwnego”. „Jest to chwila odkupienia nas od grzechu i podjęcia walki ze wszystkimi niekorzystnymi skutkami naszych niegodnych zachowań i grzechów” – stwierdził sekretarz generalny ŚRK. Jako przykład takich postaw wskazał zmiany klimatyczne, akty przemocy, niesprawiedliwości społecznej, nadużyć, także na płaszczyźnie religijnej. Nadeszła pora, aby iść za wyznawaną przez nas wiarą w naszego Pana i Zbawcę „i czynimy to, odbywając wspólnie naszą pielgrzymkę sprawiedliwości i pokoju, dzieląc Dobrą Nowinę ze wszystkimi ludźmi. Nie lękajcie się!” – głosi świąteczno-noworoczne orędzie Światowej Rady Kościołów.

Do tych życzeń strona internetowa Rady dodała okolicznościową kartkę świąteczną, narysowaną przez 13-letniego Richarda Ochienga z Kenii – ucznia prawosławnej szkoły podstawowej św. Klemensa na przedmieściach Nairobi. Przedstawia ona Narodzenie Jezusa w betlejemskim żłóbku, otoczonym pasterzami, owcami i gwiazdami, a na górze, obok głowy św. Józefa, jest napis po angielsku: „Christ is born” (Chrystus się urodził).

W rozmowie ze służbą informacyjną ŚRK ks. Evangelos Thiani, nauczyciel tej szkoły, powiedział, że rozpoczęła ona działalność w 2002 roku z inicjatywy metropolity kenijskiego (Patriarchat Aleksandryjski) Makarego. Wyjaśnił, że zbudowano ją z darów w ramach akcji pomocy żywnościowej dla małych sierot, uchodźców, nosicieli HIV, a także dzieci samotnych matek. Wiedząc, że nie mogły one się uczyć, Makary zrobił wszystko, co mógł, aby zbudować dla nich szkołę, a także sale dla przedszkolaków.

Richard Ochieng – syn samotnej matki – uczęszcza do szkoły św. Klemensa od 2010 roku. Bardzo pilnie się uczy, zwłaszcza interesuje go sztuka i chciałby skończyć podstawówkę do 2018 roku – powiedział ks. Evangelos.

Marianne Ejdersten, dyrektor wydziału komunikacji ŚRK, wyjaśniła, że rysunek kenijskiego 13-latka wybrano jako oficjalną kartę świąteczną Rady, gdyż szukano „inspiracji, artystycznego wyrazu nadziei”. „A ponieważ Dobra Nowina, Ewangelia, przyszła na świat wraz z narodzinami Dzieciątka, dlatego poprosiliśmy dziecko, aby wraz z nami podzieliło się orędziem Bożego Narodzenia. Wierzymy, że może to być mały, ale znaczący wyraz komunikowania pokoju, rozbrzmiewającego przesłaniem sprawiedliwości i pokoju” – oświadczyła szefowa wydziału komunikacji ŚRK.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter