29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Światło z Betlejem rozesłane

Ocena: 0
1211

Już po raz 30. zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju. Ten przywieziony z Betlejem do Wiednia symbol pokoju Bożego Narodzenia trafi do ponad 30 krajów europejskich, w tym do Polski, a także na kontynent amerykański. Tradycyjnie już, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu, przekazano go przedstawicielom skautów z różnych krajów świata.

fot. Justyna Kuśmierczak/ZHP

W nabożeństwie rozesłania w syryjsko-prawosławnym kościele Mor Ephrem w Wiedniu uczestniczyły delegacje z krajów Unii Europejskiej, z Armenii i Ukrainy, a także z USA i Boliwii. Nabożeństwu przewodniczyli syryjsko-prawosławny duchowny Emanuel Aydin, ewangelicki kapelan skautów Kurt Wolfgang König, ks. Patrick Curran z Kościoła anglikańskiego i ks. Ndumba Douglas Ukomeno z Kościoła katolickiego.

W kazaniu ewangelicki duchowny zaapelował do skautów, aby w swoich środowiskach i w różnych sytuacjach życiowych „odważnie i kreatywnie” opowiadali się za pokojowym i sprawiedliwym światem. Jak dodał, wtedy „damy światu trochę więcej niż to, co mieliśmy dotąd”. Dziś każdy, kto idąc za przykładem Jezusa stara się o sprawiedliwość, zbyt łatwo uważany jest za naiwnego, gdyż logika współczesnego świata żyjącego w niepokoju jest inna niż orędzie Jezusa. Chrześcijanie jednak nie powinni dać się zniechęcić krótkotrwałym sukcesom „kłamców i egoistów”, przekonywał kaznodzieja.

Hasłem nabożeństwa były słowa: “Odważnie i kreatywnie budować pokój”. Światło, zapalone od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia w Betlejem, przekazała harcerzom 12-letnia Melanie Walterer, tegoroczne „dziecko światła pokoju” austriackiego radia ORF – inicjatora akcji. Następnie harcerze przewożą Betlejemskie Światło Pokoju do ponad 30 krajów, by tam zapłonęło w wieczór wigilijny.

Polscy harcerze przejęli betlejemskie światło – symbol pokoju Bożego Narodzenia – od swoich kolegów słowackich podczas nabożeństwa w granicznej miejscowości Svit. W akcji tej uczestniczą od wielu lat. Roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka, a także dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.

Z Polski światło zostanie przekazane do krajów bałtyckich oraz do Rosji, trafi nawet na Syberię. Po raz pierwszy słowaccy skauci osobiście zawieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Użhorodu, gdzie przekazali je swoim ukraińskim kolegom.

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło po raz pierwszy w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” pomysłu Światła Pokoju jest austriacka artystka Ada Brandstetter. Zaproponowała ona w 1986 r., aby w Wigilię Bożego Narodzenia radio ORF podziękowało specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się pomysł innej inicjatywy – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, głównie europejskich. Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskie Światło Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo mająca już 77 lat, „Światło w ciemności”, cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji stały się już stałym elementem czasu Adwentu.

Każdego roku światło w Grocie Betlejemskiej zapala inne dziecko, które w sposób szczególny wyróżniło się spośród swoich rówieśników. W tym roku mianem „dziecka pokoju” wyróżniona została 12-letnia Melanie Walter i to ona zapaliła 20 listopada tegoroczne światło pokoju od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem. Uczennica szkoły muzycznej uważana jest wśród nauczycieli i kolegów za „wzór miłości bliźniego” i orędowniczkę pokoju.

Kilka dni temu Melanie Walterer zawiozła Betlejemskie Światło Pokoju do Brukseli i przekazała je członkom Komisji Europejskiej.

W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec Austrii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter