28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarcha Cyryl na Boże Narodzenie

Ocena: 0
1141

– Modlę się o to, aby ustały wojny i walki bratobójcze oraz aby pokój Boży stał się udziałem nas wszystkich – powiedział patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl w czasie nocnej liturgii bożonarodzeniowej z 6 na 7 stycznia w stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela.

2016-01-07 15:05
kg (KAI/I-R) / Moskwa, mz
fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

W orędziu przedświątecznym do duchowieństwa i świeckich wezwał do modlitw o trwały i ostateczny pokój na Ukrainie.

Uroczystość, która rozpoczęła się tuż przed północą 6 stycznia, zgromadziła kilka tysięcy osób. Był wśród nich premier Dmitrij Miedwiediew. Całe wydarzenie transmitowano w kilku federalnych stacjach telewizyjnych i na stronie internetowej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Zwracając się do telewidzów przed rozpoczęciem liturgii, zwierzchnik RKP zwrócił uwagę, że wraz z narodzinami Jezusa Chrystusa pokój wśród ludzi staje się "celem i darem".

– Czasami bardzo niebezpiecznie kłócimy się z ludźmi i może to sprawić prawdziwy ból i cierpienia, a niekiedy spory te kończą się wręcz katastrofalnie. I w pierwszej kolejności obowiązkiem każdego z nas jest, odpowiadając na przyjście na świat Zbawiciela, starać się pojednać ze swymi wrogami i rozsądnie budować wzajemne stosunki tak, aby zamiast kłótni pojawiał się pokój – przekonywał Cyryl. Wyraził przekonanie, że w takim wypadku będzie więcej światłości i spokoju nie tylko w poszczególnych rodzinach, ale również "w życiu narodów, państw i na całej naszej planecie".

Patriarcha życzył wszystkim pokoju w sercach i we wzajemnych kontaktach. Zapewnił, że modli się o to, "aby ustały wojny i walki bratobójcze i aby pokój Boży stał się udziałem nas wszystkich".

Uroczystości świąteczne odbywają się w kilkuset prawosławnych świątyniach moskiewskich i w kilkudziesięciu tysiącach cerkwi, podlegających RKP zarówno w Rosji, jak i na całym świecie.

Boże Narodzenie według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego – 7 stycznia – jest obchodzone w Kościołach prawosławnych Patriarchatu Jerozolimskiego, Rosji, Serbii, Gruzji i Polski.

Jeszcze w przededniu świąt Cyryl ogłosił orędzie do duchowieństwa, osób zakonnych i świeckich, w którym m.in. wezwał do modlitw o pokój na Ukrainie. – Szczególne słowo chciałbym skierować dziś do mieszkańców Ukrainy. Bratobójcze zmagania, do jakich doszło na ziemi ukraińskiej, nie powinny dzielić wiernych i siać nienawiści w sercach – stwierdził autor przesłania. Jego zdaniem, "prawdziwy chrześcijanin nie może nienawidzić ani najbliższych, ani dalszych ludzi".

Jako zwierzchnik wielonarodowego Kościoła rosyjskiego zaapelował do wiernych o "szczególną modlitwę o jak najszybsze całkowite ustanie wrogości na Ukrainie, o zaleczenie ran zarówno fizycznych, jak i duchowych zadanych ludziom przez wojnę". Zachęcił, aby zarówno w cerkwi, jak i w domu "szczerze prosić o to Boga i aby modlić się także za tych chrześcijan, którzy żyją z dala od naszych krajów i cierpią wskutek konfliktów zbrojnych".

Cyryl przypomniał, że – jak głosi Ewangelia – Zbawca urodził się nie w pałacu królewskim ani nawet nie w hotelu, ale w grocie dla bydła, w żłobie przeznaczonym do karmienia zwierząt. – Chrystus celowo nie przyjmuje tych wartości, które uchodzą za bardzo znaczące w naszym świecie: władzy, bogactwa, sławy, wysokiego pochodzenia i statusu społecznego. Proponuje On nam inne zasady życia, zasadę pokory i miłości, zwyciężającą pychę i złość – podkreślił zwierzchnik RKP. Dodał, że zgodnie z tą zasadą słabość ludzka w połączeniu z łaską Bożą "staje się tą siłą, której nie mogą się przeciwstawić władcy i potęgi tego świata".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter