29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świąteczna tradycja

Ocena: 0
1810

Świeca Caritas świetnie wpisała się w obrzędowość polskiej Wigilii - mówi bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, w rozmowie z Michałem Komorkiem.

fot. BP KEP

Czy Ksiądz Biskup stawia na swoim wigilijnym stole świecę Caritas?

Oczywiście, od lat na moim wigilijnym stole płonie świeca Caritas. Już ponad ćwierć wieku ta świeca towarzyszy Polakom w trakcie wieczerzy wigilijnej – pierwsza edycja akcji odbyła się w 1994 r., a jej pomysłodawcą był ks. Marian Subocz, ówczesny dyrektor Caritas Polska. Przez kolejne lata świeca stała się jedną z naszych świątecznych tradycji, jak śpiewanie kolęd, siano pod obrusem czy dwanaście wigilijnych potraw. To przywiązanie Polaków do Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom podkreśla hasło tegorocznej edycji: „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. I rzeczywiście tak jest – w zeszłym roku, w trakcie jubileuszowej 25. edycji udało się sprzedać ponad 2 mln 700 tys. świec. W tym roku ruszamy z akcją 1 grudnia.

 

Na czym polega fenomen Wigilijnego Dzieła?

My Polacy chętnie włączamy się we wszystkie akcje pomocowe, zwłaszcza w okresie świątecznym. Wynika to z wrażliwości polskich serc na potrzeby drugiego człowieka. Ponadto świeca Caritas świetnie wpisała się w tradycję polskiej Wigilii. Nawiązuje do zwyczaju zostawiania pustego miejsca przy stole. Jest zaproszeniem dla każdego samotnego, aby wszedł, zasiadł przy stole i tworzył razem z nami wspólnotę tego świętego czasu oczekiwania na narodziny naszego Zbawiciela. Dodatkowo światło, które zapalamy na stole wigilijnym, zapowiada narodziny Chrystusa – w prorockich wizjach Starego Testamentu, np. u Izajasza, Mesjasz porównany jest właśnie do światła. Sam Chrystus zachęca nas, żebyśmy stawali się światłem dla świata. Świetny przykład dają tu harcerze. Od początku lat 90. ubiegłego wieku przekazują oni Betlejemskie Światło Pokoju. To światło z Groty Narodzenia Pańskiego harcerze roznoszą po całym świecie, dociera ono także do wielu parafii w Polsce. Wiem, że w wielu wspólnotach wierni przenoszą to światło do swoich domów i od niego zapalają świecę Caritas. To piękny zwyczaj, dzięki któremu światło świecy staje także symbolem wspólnoty.

 

Ta wspólnota ma również wymiar ekumeniczny.

Tak, ponieważ w Dzieło włączają się inne Kościoły chrześcijańskie w Polsce. Jako chrześcijanie wszyscy jesteśmy zaproszeni do czynów miłosierdzia, bez względu na dzielące nas różnice doktrynalne. Tradycję świecy wigilijnej podjęły również diakonie Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos. Wierni prawosławni i protestanci mogą również nabywać świece w swoich świątyniach.

 

Na co są przeznaczane pieniądze ze sprzedaży świec?

Środki pozyskane z ich sprzedaży przeznaczane są przede wszystkim na organizację wakacji dla dzieci. Dzięki nim fundowane są także bezpłatne posiłki dla nich i stypendia. Część pieniędzy przeznaczana jest na leczenie czy rehabilitację chorych dzieci. Od kilku lat postanowiliśmy objąć wsparciem dzieci nie tylko w Polsce. W zeszłym roku z części pozyskanych środków udało się odbudować szkołę w Aleppo zniszczoną przez działania wojenne w Syrii. W tym roku chcemy wesprzeć dzieci dotknięte kryzysem humanitarnym w pogrążonej w chaosie Wenezueli. Dziesięć groszy z każdej sprzedanej świecy trafi za granicę.

 

To konkretna pomoc, którą udaje się organizować dzięki sprzedaży świec. A jakie korzyści duchowe płyną z akcji?

Pomagając drugiemu człowiekowi, naśladujemy Boga, który wydał za nas swojego Syna. Świeca Caritas jest okazją do podjęcia czynu miłosierdzia. To kształtuje naszą wyobraźnię miłosierdzia i otwiera nas na potrzeby drugiego człowieka.

 

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się różne zarzuty wobec Caritas. Episkopat zlecił Komisji Nadzorczej Caritas Polska, której przewodniczy Ksiądz Biskup, przeprowadzenie w tej sprawie nadzwyczajnej kontroli. Jakie są rezultaty prac?

Komisja Nadzorcza, na wniosek Rady Biskupów Diecezjalnych, pod koniec sierpnia br. została zobligowana do zbadania tej sprawy. Wydaliśmy już oświadczenie, w którym piszemy, że nie stwierdziliśmy zarzucanych Caritas Polska nieprawidłowości. Jednocześnie praca Komisji będzie kontynuowana, aby wyjaśnić wszystkie ewentualne nieścisłości. Zawsze przy instytucji takich rozmiarów pojawiają się trudności czy błędy, które trzeba korygować. Ale nie ma to wpływu na projekty prowadzone przez Caritas, także na Wigilijne Dzieło. Dlatego z całego serca zachęcam wszystkich do włączenia się w tę piękną i pożyteczną akcję.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter