9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadectwo krzyża i wiary

Ocena: 0
1204

Wschodnie Kościoły chrześcijańskie doświadczają dziś okrutnych prześladowań i udręk, zarówno w Europie Wschodniej, jak i na Bliskim Wschodzie, a wielkie fale emigracji ogromnie osłabiły ich obecność na ziemiach, na których chrześcijaństwo kwitło od wieków. Przypomniał o tym Franciszek w przemówieniu do członków zgromadzenia plenarnego Spotkania Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO), których przyjął 22 czerwca na audiencji w Watykanie.

fot. CTV

Papież zwrócił uwagę, że „dziś, dzięki Bogu, niektóre z nich [Kościołów] odzyskały wolność po bolesnym okresie reżymów totalitarnych, inne jednak, szczególnie w Syrii, Iraku i w Egipcie, widzą, jak ich dzieci cierpią z powodu przedłużającej się wojny i bezmyślnej przemocy, której dopuszcza się terroryzm fundamentalistyczny”.

Skupiając swe rozważania wokół krzyża, Ojciec Święty zauważył, że jest to podstawowy wybór, gdy chodzi o formację kapłanów. – Mamy bowiem świadomość dokonanego przez wielu z nich wyboru na rzecz radykalizmu i bohaterstwa świadectwa stania po stronie ich wspólnot, często bardzo doświadczanych – stwierdził mówca. Jednocześnie zaznaczył, że „jesteśmy świadomi pokus, na jakie mogą oni napotkać, jak np. szukanie uznanego statusu społecznego osoby konsekrowanej na niektórych lub sposób pełnienia roli przewodnika zgodnie z kryteriami ludzkimi albo według schematów kultury i środowiska”.

Zobowiązaniem, za którym należy iść, jest „stałe ożywianie w sobie stylu bliskości ewangelicznej”, od biskupów po świeckich. – Kościoły wschodnie strzegą wielu czczonych pamiątek, kościołów, klasztorów, miejsc upamiętniających świętych i święte – mówił dalej gospodarz spotkania. Podkreślił, że trzeba ich strzec i zachowywać, „także dzięki waszej pomocy, sprzyjając w ten sposób pielgrzymkom do korzeni wiary”.

– Gdy jednak niemożliwe jest ustrzec lub zachować struktury, trzeba nadal być żywą świątynią Pana, pamiętając, że "glinę" naszego wierzącego istnienia ukształtowały ręce "garncarza", to znaczy Pana, który wlał w nią swego Ducha ożywiającego – powiedział papież.

Zaznaczył następnie, że chrześcijanie na Wschodzie „przelewają swą krew jako pieczęć swego świadectwa”. Życzył, aby wierni z tego regionu, jeśli są zmuszeni do emigracji, mogli znaleźć przyjęcie tam, dokąd przybywają i aby mogli nadal żyć zgodnie z właściwą im tradycją kościelną. – W ten sposób wasza praca będzie pomostem między Zachodem a Wschodem w krajach zarówno pochodzenia, jak i w tych, skąd sami pochodzicie – stwierdził z przekonaniem Ojciec Święty.

Spotkanie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim jest komitetem, utworzonym przez Pawła VI w 1968 w celu koordynowania działalności różnych organizacji krajowych i ponadnarodowych, wspierających chrześcijan, przede wszystkim katolików, w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie. Chodzi o pomoc finansową i materialną, przejawiającą się w budowaniu świątyń, ustanawianiu stypendiów dla uczniów i studentów z tego regionu, we wspieraniu projektów oświatowych i społeczno-sanitarnych. Na czele ROACO stoi z urzędu prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich (obecnie kard. Leonardo Sandri), a wiceprzewodniczącym jest sekretarz tego urzędu. Obecnie w skład Spotkania wchodzi prawie 30 organizacji z USA, Niemiec, Szwajcarii, Francji, Austrii, Kanady, Belgii, Holandii i Włoch oraz Caritas Internationalis.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter