26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Jadwiga śląska - przykład piękna życia rodzinnego

Ocena: 0
750

Pobożna żona, matka kilkorga dzieci, w końcu wdowa. Księżna wrocławska. Mimo minionych 800 lat święta Jadwiga Śląska jest ciągle wspaniałym przykładem piękna życia rodzinnego, które tak bardzo jest dziś atakowane.

Fot. ubogacona.pl

Jadwiga urodziła się prawdopodobnie około 1174 roku (niektóre źródła podają lata 1178-1180). Pochodziła z hrabiowskiego rodu niemieckiego Diessen-Andechs, była córką Bertolda IV i jego drugiej żony, Agnieszki z Miśni. Wychowywała się w licznej rodzinie wraz z ośmiorgiem swego rodzeństwa. Jako większa dziewczynka została oddana na naukę do klasztoru benedyktynek w Kitzingen. Uczyła się tam łaciny, haftu, malowania, muzyki oraz pielęgnowania chorych. Jak można się domyślić takie środowisko i sposób wychowania miały ogromny wpływ na kształtujące się serce młodej księżnej.

W wieku zaledwie 12 lat Jadwiga została odprawiona na dwór księcia Bolesława Wysokiego, jako przyszła żona jego syna Henryka. Data ich ślubu nie jest znana, ale stanowili oni wzorowe małżeństwo. Mimo wielu radości, jakie płynęły z życia rodzinnego, Jadwiga poznała też gorycz, kiedy musiała pożegnać czworo swoich dzieci, które zmarły przedwcześnie. Jednak jako matka, a później babka kładła ogromny nacisk na wychowanie w wierze swoich dzieci i wnuków. Pewnie dlatego z takim spokojem i ufnością umiała przyjmować śmierci kolejnych swoich dzieci, co bez pomocy Bożej nie byłby łatwe.

Mimo, że była Niemką z pochodzenia, przebywając na dworze polskim zachowywała wszystkie polskie zwyczaje. Nauczyła się języka polskiego i tylko nim się posługiwała. Ludzie oceniali ją jako bardzo dobrą władczynię. Dbała o wyposażenie kościołów, sama ze swoimi dwórkami haftowała ornaty. Przewodniczyła sądom, troszczyła się o to, aby ludzie z niższych warstw społecznych nie byli uciskani. Słynęła ze sprawiedliwości i łagodności. Często objeżdżała swoje posiadłości, odwiedzając chorych i wspierając ubogich. Wraz z mężem ufundowała kilka kościołów i klasztorów, a najznakomitszym z nich było opactwo cystersek w Trzebnicy. Rozwijało się ono tak prężnie, że jeszcze w tym samym wieku liczyło około 120 zakonnic, dało też początek 5 innym fundacjom cystersek.

O jej cierpieniach z powodu toczących się ówczęśnie licznych walk o władzę i wpływy i życiu w czystości w małżeństwie można przeczytać na platformie uBogacOna (po zalogowaniu). 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter