9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Filip Nereusz - "prorok radosnej wiary"

Ocena: 5
525

Św. Filip Nereusz (także Neri), najradośniejszy święty w historii Kościoła. Miłość, pokora, radość oraz pragnienie służby i pomoc drugiemu człowiekowi - to główne cechy tego kapłana, który był naznaczony stygmatem Ducha Świętego. Jan Paweł II nazywał go prorokiem radosnej wiary! Kościół wspomina św. Filipa Neri 26 maja.

mal.Giovan Francesco Barbieri "Guercino"/Wikimedia Commons/domena publiczna

Św. Filip Nereusz urodził się we Florencji 21 lipca 1515 r. Już w dzieciństwie wyróżniał się pogodą ducha, poczuciem humoru, łagodnością, talentem jednania ludzi i zrozumieniem dla krzywdy bliźnich. Po śmierci matki i starszego brata, Filip udał się do wuja, by wspomóc go i przysposobić się na kupca. Miał odziedziczyć po nim fortunę. Zrozumiał jednak, że to nie jest jego droga. Bardzo dużo czasu spędzał na modlitwie, prosił Boga o łaskę całkowitego zdania się na Jego wolę.

W wieku 19 lat udał się do Rzymu,  gdzie miał pozostać do końca swego życia - a więc przez ponad 60 lat (1534-1595). Rozpoczął tam studia filozofii i teologii. Jednocześnie był wychowawcą dwóch synów w domu zamożnego florentczyka. Chłopcy później również zostali księżmi.

Święty Filip prowadził życie modlitwy i umartwienia. Często chodził modlić się do Katakumb św. Sebastiana. To tam otrzymał stygmat Ducha Świętego w uroczystość Jego Zesłania. Było to mistyczne doświadczenie. Serce Filipa zostało napełnione żarem wielkiej miłości Boga. Poczuł, jak tajemnicza ręka wyciąga mu z boku dwa żebra, a Duch Święty wstąpił w jego serce w postaci kuli ognia. Po śmierci świętego lekarze odkryli, że Filip ma dwa złamane żebra w okolicy serca, które było powiększone.

Po otrzymaniu stygmatu kapłan był „rozpalony” mocą Ducha Świętego, tak że aż biło od niego ciepło. Ogarnęła go jeszcze większa radość i pragnienie służby bliźniemu.

Filip poświęcił się pomocy ubogim dzieciom, młodzieży, sierotom, chorym, starcom, których pielęgnował. Chodził po placach, sklepach, parkach, aby być bliżej potrzebujących, służył im, rozmawiał i opowiadał o kochającym ich Bogu. Dzięki łasce bożej uzdrawiał, przynosił ukojenie w ostatnich chwilach życia, dodawał otuchy.  

W 1548 r.  św. Filip założył „Bractwo Trójcy Świętej", którego celem była służba pielgrzymom i chorym. Na wzór Jezusa litował się nad rzeszami pątników niosąc im  pomoc duchową, a także materialną. Przez tę posługę nazywany był „Apostołem Rzymu”.

W 1551 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był mistykiem, spowiednikiem i doradcą papieży oraz kierownikiem duchowym wielu dostojników. Ówczesny papież Grzegorz XIV chciał mianować go kardynałem, lecz św. Filip odmówił, powiedział podobno „preferisco il paradiso”, czyli „wolę niebo (raj)”.

Jednym z największych dzieł Filipa, które trwa do dziś, było założenie pierwszej Kongregacji Oratorium, miejsca, gdzie każdy mógł przyjść, żeby się pomodlić, wysłuchać katechezy, czy spędzić pożytecznie czas. Filipowi głównie chodziło o przyciągnięcie do Boga zagubionej młodzieży oraz wszystkich ubogich, „głodnych" Boga. Programem Spotkań były przede wszystkim wspólne modlitwy, rekolekcje, spowiedź, czytania duchowe, konferencje oraz dyskusje na tematy aktualne.

Wielu młodych ludzi wspomagało dzieło św. Filipa. Wśród nich był m.in. św. Kamil de Lellis, założyciel kamilianów. Oratorium odwiedzali również św. Ignacy Loyola, Karol Boromeusz, czy Franciszek Salezy.

Dziś Kongregacje Oratorium św. Filipa można  spotkać na całym świecie, również w Polsce: Gostyniu, Studziannie, Poznaniu, Bytowie, Radomiu, Tomaszowie Mazowieckim oraz w Tarnowie.

Święty Filip Nereusz zmarł 26 maja 1595 r. w uroczystość Bożego Ciała.  Pochowany został w kościele Santa Maria Chiesa Nuova w Rzymie.

Beatyfikowany, już w 15 roku po śmierci, kanonizowany w 1622 r. , w tym samym czasie co Teresa z Avila, Jan od Krzyża, Franciszek Ksawery oraz Ignacy Loyola.

W ikonografii św. Filip przedstawiany jest jako mężczyzna w średnim wieku, z krótką brodą, w sutannie i birecie. Jego atrybutem jest lilia, serce i księga.

W 2010 powstał piękny film fabularny o św. Filipie Neri w reż. Giacomo Campiotti. Warto go obejrzeć. Wzruszającą sceną jest moment, kiedy wychowankowie kapłana śpiewają przed papieżem cudowną piosenkę „Preferisco il Paradiso” (Wolę Niebo), której nauczył ich sam Filip.

Modlitwa do św. Filipa Neri o radość w życiu:

Św. Filipie, pełen chwały Orędowniku mój, który zawsze według wskazań i przykładu św. Pawła Apostoła radowałeś się, wyjednaj mi łaskę doskonałego poddania się woli Bożej, obojętność wobec spraw tego świata i spoglądanie ku niebu, abym nigdy nie wątpił w Opatrzność Bożą, nigdy nie rozpaczał, nigdy nie był smutny, ani niecierpliwy, aby oblicze moje zawsze było radosne, a moje słowa życzliwe i uprzejme. Chociaż bowiem losy życia układają się różnie, przystoi nam, którzy mamy największe ze wszystkich dóbr, łaskę Bożą i obietnicę wiekuistego szczęścia, aby promieniować radością. Amen.

Źródła: brewiarz.pl. kai, www.filipinibytow.pl

Zdjęcia: Wkimedia Commons/domena publiczna

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter