25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Anna patronką Brzezin

Ocena: 0
2102
Dekretem wydanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów św. Anna została ogłoszona patronką Brzezin w archidiecezji łódzkiej.
Święta czczona jest jako patronka szczęśliwych małżeństw, dzieciństwa, opiekunka pomyślnych narodzin, ale też tkaczy i krawców, czyli społeczności, które budowały Brzeziny.

To ważne dla historii miasta wydarzenie związane jest z przypadającymi w tym roku trzema rocznicami: 295. rocznicą wzniesienia modrzewiowego kościoła św. Anny, 650-leciem potwierdzenia nadania praw miejskich dla Brzezin przez króla Kazimierza Wielkiego oraz 875. jubileuszem erygowania parafii w Brzezinach.

Podczas uroczystości abp Marek Jędraszewski poświęcił jubileuszowy dzwon „Św. Anna”. Ważący 580 kilogramów dzwon o średnicy 1 metra, utrzymany w tonacji gis został wykonany w ludwisarni w Gliwicach. Na jego zewnętrznej stronie znajduje się wizerunek patronki Brzezin oraz informacja, że stanowi on wotum brzezinian i parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Poprzedni dzwon w czasie II wojny światowej został przetopiony przez Niemców na broń.

KAI
fot. arch. Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach
Idziemy nr 45 (477), 9 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -