22 marca
czwartek
Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Anna patronką Brzezin

Ocena: 0
1918
Dekretem wydanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów św. Anna została ogłoszona patronką Brzezin w archidiecezji łódzkiej.
Święta czczona jest jako patronka szczęśliwych małżeństw, dzieciństwa, opiekunka pomyślnych narodzin, ale też tkaczy i krawców, czyli społeczności, które budowały Brzeziny.

To ważne dla historii miasta wydarzenie związane jest z przypadającymi w tym roku trzema rocznicami: 295. rocznicą wzniesienia modrzewiowego kościoła św. Anny, 650-leciem potwierdzenia nadania praw miejskich dla Brzezin przez króla Kazimierza Wielkiego oraz 875. jubileuszem erygowania parafii w Brzezinach.

Podczas uroczystości abp Marek Jędraszewski poświęcił jubileuszowy dzwon „Św. Anna”. Ważący 580 kilogramów dzwon o średnicy 1 metra, utrzymany w tonacji gis został wykonany w ludwisarni w Gliwicach. Na jego zewnętrznej stronie znajduje się wizerunek patronki Brzezin oraz informacja, że stanowi on wotum brzezinian i parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Poprzedni dzwon w czasie II wojny światowej został przetopiony przez Niemców na broń.

KAI
fot. arch. Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach
Idziemy nr 45 (477), 9 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły