20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stulecie księży michalitów

Ocena: 0
1048

 


ŚW. MICHAŁ ZDOBYWA POLSKĘ

Od 2013 r. kopia figury patrona zgromadzenia św. Michała Archanioła z sanktuarium na górze Gargano peregrynuje po całej Europie. Początkowo miała nawiedzić tylko placówki prowadzone przez michalitów, a dziś takich wspólnot jest ponad 800. Peregrynacji towarzyszą Msze św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje o aniołach i akt oddania wspólnoty św. Michałowi Archaniołowi. Z kolei modlitwa za pośrednictwem św. Michała Archanioła: jutrznia, nieszpory, godzinki ku czci św. Michała Archanioła i przygotowane na tę okazję pieśni pozwalają bliżej poznać postać archanioła. Dla wielu wspólnot parafialnych nawiedzenie jest czasem duchowej odnowy i impulsem do działania.

Obecnie kopia figury obecna jest we Frydrychowicach (arch. krakowska), ostatni tydzień września spędzi w Mieroszowie (diec. świdnicka), a w pierwszych dniach października nawiedzi parafię w Chrośli (diec. warszawsko-praska).

Coraz większą popularnością cieszy się także szkaplerz św. Michała Archanioła – z wizerunkiem św. Michała Archanioła z sanktuarium na górze Gargano oraz Matki Bożej z sanktuarium w Miejscu Piastowym. Do tej pory przyjęło go już kilkaset tysięcy osób – podczas peregrynacji oraz tzw. niedziel anielskich czy szkaplerznych prowadzonych przez księży michalitów, jak zwraca uwagę ks. Robert Ryndak CSMA, opiekun Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła.

Korzenie Związku Szkaplerza św. Michała sięgają 1878 r., choć wówczas miał on nieco inną formę, a w lipcu 1870 r. został on zatwierdzony przez papieża Leona XIII. Jednak wówczas nie przyjął się w Polsce na większą skalę. Na przestrzeni lat przełożeni zgromadzenia kilkakrotnie próbowali odnowić bractwo szkaplerzne, ale bezskutecznie. Ponownie temat podjęto w 2012 r., w zgromadzeniu powstała komisja poświęcona szkaplerzowi, a do jego rozpowszechnienia bardzo przyczyniła się peregrynacja kopii figury św. Michała Archanioła.

– Kiedy przyjmujemy szkaplerz, otwieramy nasze serca i zapraszamy św. Michała Archanioła z jego pomocą i opieką. Po ludzku często potrzebujemy znaku, który nam o tym przypomni, i szkaplerz pełni właśnie taką funkcję. On ma nas kierować ku św. Michałowi i przypominać, by codziennie odmówić modlitwę do niego, co jest jednym z głównych zobowiązań wynikających z przyjęcia szkaplerza. Taka codzienna opieka św. Michała jest nam bardzo potrzebna, chociażby z tego powodu, że każdego dnia trwa walka złego ducha o naszą duszę, nasze serce, więc my na nowo potrzebujemy opieki ze strony św. Michała – tłumaczy ks. Robert Ryndak. Przyjęcie szkaplerza łączy się z noszeniem go i codziennym odmawianiem modlitwy do św. Michała Archanioła. – To buduje i umacnia relację ze św. Michałem Archaniołem. Niektórzy mówią też, że modlitwa zatwierdzona przez Leona XIII to przywołanie św. Michała do konkretnego działania, które w danej chwili wykonujemy – dodaje zakonnik.

 


JUBILEUSZ STULECIA

Rok stulecia zgromadzenia koncentruje się na trzech wydarzeniach centralnych. Pierwszym była uroczysta Eucharystia inauguracyjna 27 września 2020 r. w Miejscu Piastowym. Następnie 22 maja 2021 r. odbyła się Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego poświęcona historii zgromadzenia. Dzień przed zakończeniem świętowania młodzi spotkają się w ramach Jubileuszowego Michalickiego Spotkania Młodzieży w Pawlikowicach. Jubileusz zamknie 26 września uroczysta Eucharystia w Pawlikowicach, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Jak podkreśla przełożony generalny, to przede wszystkim czas dziękczynienia Panu Bogu. – Dziękujemy za dar charyzmatu bł. ks. Bronisława Markiewicza tam, gdzie pracujemy, m.in.: na Arubie, Białorusi i Dominikanie, w Argentynie, Austrii, Australii, Kanadzie, Niemczech, Paragwaju, Papui-Nowej Gwinei, Puerto Rico, Szwajcarii, Ukrainie, Włoszech i USA. Jesteśmy zgromadzeniem czynno-kontemplacyjnym i większość naszej działalności skupia się na aktywności wychowawczej i edukacyjnej, duszpasterskiej, wydawniczej, misyjnej. Jednak zauważamy, że Pan Bóg szczególnie zaprasza nas teraz do nawiązywania z Nim coraz głębszej relacji osobistej. Po to, byśmy byli autentycznymi świadkami, nie tylko „działaczami ewangelizacyjnymi”, co jest niemożliwe bez prawdziwej przyjaźni z Chrystusem i wsłuchiwania się w Boże słowo – tłumaczy ks. Dariusz Wilk CSMA. Dopowiada, że zgromadzenie wciąż na nowo odkrywa osobę św. Michała Archanioła, czczonego jako patron Kościoła, walczącego ze złem i przeciwstawiającego się szatanowi, a którego imię znaczy „Któż jak Bóg!”. – Widzimy, że św. Michał Archanioł jest patronem na dzisiejsze czasy – mówi z przekonaniem michalita.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter