20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stryszawa-Siwcówka: Diakonia Kunegundy Siwiec modliła się o beatyfikację patronki

Ocena: 0
4567
Promowanie duchowego przesłania swojej patronki oraz wspieranie jej procesu beatyfikacyjnego zakładają w swych pracach członkowie „Diakonii służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec”, którzy modlili się i obradowali 14 marca w Stryszawie-Siwcówce, u podnóża Babiej Góry.
20150315 13:19
rk / Stryszawa-Siwcówka (KAI), mz
 
Uczestnicy spotkania odwiedzili dom rodzinny „Kundusi” oraz jej grób na stryszawskim cmentarzu parafialnym.

Sobotnie spotkanie diakonii, która działa przy wadowickiej wspólnocie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, rozpoczęła Msza św. w kaplicy pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Siwcówce. Eucharystii przewodniczył o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor w sprawach beatyfikacyjnych w Kurii rzymskiej i w krakowskiej Kurii metropolitalnej, wicepostulator krakowskiej prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.

Zakonnik zauważył, że przykład wierności Ewangelii i nauce Kościoła – widoczny w życiu Kundegundy Siwiec – jest bardzo potrzebny we współczesnych „niespokojnych czasach”. Podzielił się też radosną wiadomością, że podczas październikowych obrad synodu biskupów w Rzymie papież Franciszek dokona kanonizacji małżonków Ludwika i Zelii Martin, rodziców dziewięciorga dzieci, z których najmłodsza córka, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, jest Doktorem Kościoła. Jak podkreślił karmelita, to właśnie duchowość tej świętej miała olbrzymi wpływ na postawę duchową służebnicy Bożej z beskidzkiej wioski.

Po Eucharystii sprawowano Drogę Krzyżową zainspirowaną tekstami świętych Karmelu. Zaprezentowano książkę Ryszardy Donajskiej pt. „Żyć Ewangelią” – biografię ks. Bronisława Bartkowskiego, spowiednika Kunegundy. O. Praśkiewicz nazwał bohatera publikacji „Sopoćką” służebnicy Bożej Kunegundy. Jego zdaniem, podobnie jak bł. ks. Michał Sopoćko kierował duszą św. Faustyny Kowalskiej, tak ks. Bartkowski robił to samo w odniesieniu do Kunegundy. Prezes diakonii inż. Sławomir Kruk OCDS poinformował o przygotowywanych materiałach w językach obcych dotyczących postaci Kundegundy Siwiec. Mają one na celu dotarcie do zagranicznych środowiskach karmelitańskich.

Uczestnicy modlitewno-refleksyjnego spotkania na koniec nawiedzili dom rodzinny Kunegundy, którym opiekuje się rodzona siostra ks. Bartkowskiego – Franciszka, oraz grób służebnicy Bożej na stryszawskim cmentarzu.

Kunegunda Siwiec urodziła się 28 maja 1876 r. W wieku dwudziestu lat złożyła za zgodą spowiednika prywatny ślub czystości i w 1923 r. wstąpiła do Trzeciego (dziś Świeckiego) Zakonu Karmelitów Bosych. Została obdarowana łaską słyszenia w swoim wnętrzu słów Jezusa i niektórych Świętych i możliwości rozmawiania z Nimi; słów, które przekazywała swojemu spowiednikowi, ks. Bronisławowi Bartkowskiemu (zm. 1986), wiernie je notującemu. Podczas trwania działań wojennych w 1942 r. uczyniła ofiarę ze swego życia w intencji zachowania Siwcówki przed grożącą wiosce pacyfikacją i wywózką do niemieckiego obozu Auschwitz i została wysłuchana. Przez kilka lat była obłożnie chorą. Zmarła w opinii świętości 27 czerwca 1955 r. Od 2007 r. trwa jej proces beatyfikacyjny, który obecnie znajduje się na etapie rzymskim w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -