12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stonowany optymizm

Ocena: 0
2892

Wzrosła liczba Polaków regularnie uczestniczących we Mszach Świętych oraz przystępujących do Komunii Świętej – wynika z najnowszego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Czy to początek zmiany na lepsze?

Raport Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2019 pokazuje przede wszystkim, jak wyglądała statystycznie religijność Polaków oraz działalność duszpasterska Kościoła w Polsce dwa lata wstecz, czyli w 2017 r. – w porównaniu z rokiem 2016.

Tak więc o 1,6 proc., czyli o ok. pół miliona osób, więcej niż rok wcześniej uczestniczyło w niedzielnych Mszach (dominicantes). Stanowi to 38,3 proc. wszystkich zobowiązanych do tej praktyki katolików. Także ponad 1 proc., tzn. czyli o ok. 300 tys. osób, wzrosła liczba tych, którzy przystępują do Komunii (communicantes). Stanowi to 17 proc. wszystkich zobowiązanych. Najwyższy wskaźnik dominicantes, 71,7 proc., odnotowano w diecezji tarnowskiej. Następnie, ponad 60 proc., w diecezjach rzeszowskiej i przemyskiej. Najniższy, 24,6 proc., w diecezji szczecińsko-kamieńskiej i tylko nieco więcej w łódzkiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Wskaźnik communicantes najwyższy był także w diecezji tarnowskiej i wyniósł 27,6 proc., a najniższy, tylko 11,2 proc., w diecezjach sosnowieckiej i szczecińsko-kamieńskiej. Tylko minimalnie więcej było ich w diecezjach koszalińsko-kołobrzeskiej i łódzkiej. Co ciekawe, im większy w diecezjach procent dominicantes, tym też statystycznie większy jest w tej liczbie odsetek mężczyzn.

Raport wykazuje również m.in. wzrost liczby chrztów – niemal równej liczbie urodzeń, oraz spadek liczby przystępujących do sakramentów bierzmowania i małżeństwa. Działalność duszpasterską prowadziło 10 tys. 392 parafii katolickich, czyli o 53 parafie więcej niż rok wcześniej.

Jeśli chodzi o liczbę księży, to najwięcej jest ich w diecezji tarnowskiej (1,6 tys.), krakowskiej (1,2 tys.) i katowickiej (1,1 tys.). Najmniej w diecezji drohiczyńskiej (268), elbląskiej (274) oraz w Ordynariacie Polowym (52). Najwięcej alumnów diecezjalnych przygotowuje się do święceń kapłańskich w diecezji warszawskiej (160) i tarnowskiej (150).

Jak ocenić te wyniki? – Wskazują one na instytucjonalną stabilność Kościoła katolickiego w Polsce. Sakramenty przyjmowane są wciąż w sposób masowy, niemal powszechny – przyznaje dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń SAC. Od razu jednak studzi przedwczesny optymizm. – Skoro tegoroczne badanie pokazuje wzrost dominicantes i communicantes, to ma to swoje znaczenie. Na razie jednak trzeba jasno powiedzieć, że jest to wzrost jednorazowy. Porównując wyniki z kolejnych lat, śledzimy trend zmian. A trend jest jednoznaczny: liczba dominicantes i communicantes w Polsce w wolnym tempie spada.

– Badania ISKK są szacunkowe – zastrzega jednocześnie ks. Sadłoń. – Nie należy ich traktować jako wyroczni, a posługiwanie się nimi jako ważnym punktem odniesienia w debacie publicznej jest nadużyciem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter