5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stolica gotowa na ŚDM

Ocena: 0
1211

Warszawa jest gotowa na przyjęcie uczestników Dni w Diecezjach, które poprzedzają centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W stolicy, w obu diecezjach, spodziewanych jest ok. 30 tys. pielgrzymów.

2016-02-19 17:14
rl / Warszawa (KAI), mz
fot. R. Motyl / um.warszawa.pl

Koncert, specjalna strefa ŚDM czy możliwość zwiedzenia stołecznych muzeów – to tylko niektóre z wydarzeń czekających na pielgrzymów.

Podczas konferencji prasowej w stołecznym ratuszu prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że władzom zależy, by pobyt pielgrzymów był bezpieczny, by zapewniona była dobra komunikacja i informacja. Stolica korzystać będzie z doświadczeń przy organizacji Euro 2012.

Już dzisiaj ruszył nabór do wolontariatu miejskiego. Wzorowany jest on na wolontariacie organizowanym przy okazji np. obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Potrzeba ok. tysiąca osób, które będą obecne na lotnisku, dworcach, na ulicach miast, będą aktywnie wspierać organizację wydarzeń kulturalnych, projektów, centrów wolontariatu oraz zwiedzania warszawskich kościołów i sanktuariów. W każdym z miejsc na wolontariuszy czekają różnorodne zadania: wsparcie organizacyjne, udzielanie informacji na temat miasta, możliwości spędzania w nim wolnego czasu i zwiedzania atrakcji stolicy.

Na stołecznym skwerze Hoovera, powstanie Warszawska Strefa Światowych Dni Młodzieży. Jej koordynatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, a współtworzona będzie wraz z partnerskimi instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, podzielona na kilka obszarów kulturalnych w których będzie można obejrzeć filmy, wypocząć i wziąć udział w zajęciach sportowych.

– Celem, z perspektywy Warszawy, będzie pokazanie w tych dniach, nowoczesnej Polski, ale także Polski, która ma świadomość swych korzeni, tradycji i potrafi o tym opowiedzieć. W taki sposób będziemy konstruowali wszystkie działania – zapewnił Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

W strefie ŚDM swoja siedzibę będzie miało kino plenerowe, odbywać się będą warsztaty, debaty i dyskusje. Przygotowana zostanie również wystawa zatytułowana „Jan Paweł II – fundamenty”. Wystawa ma być formą podróży po historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii XX wieku, w której przewodnikiem ma być św. Jan Paweł II. Wystawa przygotowywana będzie we współpracy z Muzeum Historii Polski.

W organizację pobytu młodych uczestników ŚDM w Warszawie zaangażowane są nie tylko instytucje miejskie, ale przede wszystkim archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska, na terenie których pielgrzymi będą mieszkać.

Ks. Emil Parafiniuk, diecezjalny duszpasterz młodzieży z diecezji warszawsko-praskiej, poinformował, że pielgrzymi zakwaterowani będą przede wszystkim w rodzinach. Zapewnił, że nie ma żadnych problemów z przyjęciem gości w parafiach. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, do zakwaterowania zostaną wykorzystane szkoły.

W sumie diecezja warszawsko-praska planuje przyjąć ok. 10 tys. osób. Jak dotąd potwierdzonych jest 5 tys. uczestników Dni w Diecezjach. Z kolei archidiecezja warszawska gotowa jest na 20 tys. osób. Zarejestrowało się 11 tys., a 7 tys. potwierdziło swój udział.

W czasie pobytu w Warszawie młodzi będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji, wejść do muzeów i obiektów kultury. Jednym z ważnych wydarzeń będzie koncert na placu Piłsudskiego pod tytułem „Nadzieja i Miłość”.

Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady poinformował, że za scenie zaprezentuje się międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związana ze „Wspólnotą Shalom”, wsparta polskimi muzykami z zespołu „Wiarygodni”. Przedstawią oni program pieśni chwalebnych tzw. worship w różnych gatunkach i stylach muzycznych. W drugiej części koncertu zaprezentowane zostaną utwory skomponowane przez Piotra Rubika, zarówno te dobrze znane, jak i całkiem nowe kompozycje w wykonaniu orkiestry symfonicznej, połączonych chórów oraz solistów: młodych gwiazd polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.

Swoją premierę będzie miał tu najnowszy utwór Piotra Rubika „Psalm z Warszawą”. W części trzeciej zagranicznym gościom i wszystkim uczestnikom Światowych Dni Młodzieży zostaną zaprezentowane najbardziej znane piosenki o Warszawie, od kultowego „Snu o Warszawie” po „Warszawo ma” i inne powszechnie znane utwory poświęcone stolicy Polski. W koncercie wykorzystane będą ekrany multimedialne przybliżające w spektakularny sposób historię i współczesność Warszawy i jej mieszkańców.

Warszawa na wydatki związane ze Światowymi Dniami Młodzieży zarezerwowała 6 mln zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter