23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stolica Apostolska przeciwko karze śmierci i w obronie praw człowieka

Ocena: 0
633

W ubiegłym tygodniu trzeci komitet obradował na temat narzędzi wdrażania praw człowieka oraz kary śmierci. Podczas dyskusji abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, zwrócił uwagę, że „zarówno społeczność międzynarodowa jak i poszczególne państwa powinny unikać upolityczniania praw człowieka i nadawania tego statusu koncepcjom, które nie mają ugruntowania w traktatach oraz zwyczajach”.

Fot. VaticanMedia - abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ

Hierarcha przypominał słowa papieża, że nowe kontrowersyjne koncepcje ogłaszane jako „prawa człowieka wywołują liczne podziały i nie wpisują się w cele organizacji”. Zwrócił także uwagę, że tego rodzaju dążenia są przejawem „kolonizacji ideologicznej”. Ten proces jest szczególnie szkodliwy, ponieważ umożliwia osobom nie liczącym się ludzką godnością, łatwo zdyskredytować ideę praw człowieka, wskazując na te nowe, kontrowersyjne koncepcje. Z tych powodów abp Caccia wezwał, by „skupić wysiłki [społeczności międzynarodowej] na zachowaniu dobrze ugruntowanych praw człowieka i podstawowych wolności”.

W odniesieniu do kwestii kary śmierci hierarcha zapewnił, że „Stolica Apostolska wytrwale oręduje za jej zniesieniem”. Jej stanowisko „wypływa z afirmacji nienaruszalnej godności osoby ludzkiej i powinności ze strony władzy do obrony dobra wspólnego”. Przedstawiciel Watykanu podkreślił, że „istnieją wystarczające środki dla ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa osób bez uciekania się do stosowania kary śmierci”. Ta praktyka jest niebezpieczna, gdyż, jak powiedział papież Franciszek, zawsze istnieje „możliwość pomyłki sądowej i wykorzystania takiej kary przez reżimy totalitarne, używające jej jako środka do tłumienia oporu politycznego lub prześladowania mniejszości religijnych i etnicznych, do prześladowania wszystkich osób, które w ich ustawodawstwie są określane mianem «przestępców»". Abp Caccia na zakończenie podkreślił, że „przyjęcie moratorium na stosowanie kary śmierci jako konkretnego kroku w kierunku jej powszechnego zniesienia, pozwoli nam skupić się na zwiększeniu wysiłków na rzecz ochrony życia każdego człowieka”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter