19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sto lat w Józefowie

Ocena: 5
3645

Plac zabaw, harcówka, akcje honorowego krwiodawstwa i wsparcie dla słabszych – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie wyrasta ponad swoje potrzeby.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

A już 1 września będzie świętować stulecie istnienia. – Mamy za co Panu Bogu dziękować, właśnie za naszą parafię, za wszystko, co się w niej dokonuje – mówi z nieukrywaną dumą Małgorzata Żywek, zaangażowana w działania parafialnej Caritas. Blisko trzydziestoosobowy zespół działa od trzech lat.

– W ostatni weekend miesiąca mamy niedzielę chleba – opowiada Małgorzata Żywek. – Kupujemy tysiąc bochenków różnego rodzaju i rozdajemy za dowolną ofiarę. Udaje się w ten sposób zebrać jednorazowo 2,5-3 tys. zł na pomoc dla najuboższych. Opłacamy rachunki za energię, gaz, kupujemy węgiel, leki, żywność, kupiliśmy też wózek inwalidzki.

Także parafialne Stowarzyszenie Forum Chrześcijańskie kilka razy w roku organizuje akcje charytatywne – największe przed świętami. Stowarzyszenie prowadzi świetlice przy józefowskich parafiach Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jan Chrzciciela, organizuje zajęcia świetlicowe, półkolonie letnie i zimowe, dofinansowuje dożywianie dzieci z józefowskich szkół i zakup podręczników szkolnych. 

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej była jedną z pierwszych w diecezji warszawsko-praskiej, gdzie do duszpasterstwa włączono szafarzy nadzwyczajnych. – W naszej parafii pomagamy udzielać Komunii Świętej w niedzielę, pomagamy też w sąsiednich parafiach, np. w Mlądzu – mówi Sławomir Kaczorek, jeden z pięciu szafarzy. – W niedzielę zanoszę Najświętszy Sakrament chorym do Domu Pogodnej Starości przy ul. Długiej. Kiedy widzę nową osobę, podchodzę i pytam, czy chciałaby przyjąć Pana Jezusa, i wkrótce będzie szesnaście takich osób – dodaje. Wraz z żoną Marianną uczestniczą w spotkaniach formacyjnych Domowego Kościoła.

Przy parafii działa bowiem wiele wspólnot formacyjnych. – Wszystkie grupy powstawały w odpowiedzi na wyzwania swego czasu i wciąż powstają nowe – mówi proboszcz, ks. prałat Kazimierz Gniedziejko. – Dziś odbyłem rozmowę z przedstawicielem urzędu miasta zajmującym się rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Przy parafii działa grupa anonimowych alkoholików, potrzebna jest odrębna grupa wsparcia z psychologiem dla tych, którym nie wystarczyło intensywne leczenie.

Niedawno wzniesiono obszerny Dom św. Józefa. Ze szkół józefowskich, gdzie wskutek rozrostu placówek nie starczyło miejsca na harcówkę, przyszli harcerze ze Skautów Europy, ZHP, a do niedawna jeszcze z ZHR.

– Na plebanii zuchy mówią: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. I o to właśnie chodzi, żeby dzieci wzrastały w atmosferze przyjaźni z Kościołem – podsumowuje ks. Gniedziejko. Na terenie kościelnym jest też plac zabaw, prowadzony i finansowany przez władze miasta Józefowa. – Babcia czy mama, przyprowadzając dziecko, pokaże kościół, przeżegna się z dzieckiem. Nie trzeba prowadzić duszpasterstwa tylko z mikrofonem w ręku, żeby tworzyć dobrą atmosferę – zauważa proboszcz.

Tradycyjne grupy tworzą armię modlących się osób, wśród nich około dwudziestu kół Żywego Różańca, Grupy św. Ojca Pio i św. Michała Archanioła czy powstała po ostatnich rekolekcjach odnowy ewangelizacyjnej grupa, jeszcze bez nazwy.

Kiedy trzeba włączyć się w jakąś akcję, chętnych nie brakuje. W minionym roku odbyła się 75. akcja krwiodawstwa, pod hasłem „Sto litrów krwi na stulecie Polski”. Zgłosiło się około trzystu osób i zebrano nawet nieco więcej, niż planowano. Akcję zainicjował przed laty Janusz Krupa, teraz pałeczkę przejęła jego córka Kinga Błaszczyk i inicjatywa rozkwitła na nowo.

W niedzielnych Mszach Świętych uczestniczy w dziesięciotysięcznej parafii 30 proc. mieszkańców. W okolicy działają szkoły prowadzone przez Stowarzyszenie Sternik. Mamy prosiły o dodatkową Mszę o godz. 8.30 w dni powszednie, kiedy odprowadzą dzieci do szkoły – na tych Mszach frekwencja jest duża.

Swój wielki jubileusz parafia przeżywa przez cały rok. Teren przy kościele pięknieje, wkrótce przybędzie ścieżka różańcowa, skończył się remont nowszej części kościoła, wydano specjalny kalendarz, jesienią odbędzie się coroczny piknik patriotyczno-historyczny. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie uroczystość odpustowa 1 września, o godz. 11.30, z udziałem bp. Romualda Kamińskiego, abp. Marka Solczyńskiego – niegdyś józefowskiego wikariusz, a obecnie nuncjusza apostolskiego w Tanzanii, oraz bp. Rafała Markowskiego, parafianina.

– Bardzo cieszę się z oddolnych inicjatyw – mówi o swoich radościach ks. Gniedziejko. Z tym, że jest bratem ciotecznym bł. Jerzego Popiełuszki, nie afiszuje się, by – jak wyjaśnia – „nikogo nie przesłaniać”, lecz skupić się na codziennym duszpasterstwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter