29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sto lat na Kamionku

Ocena: 0
1262

Parafia pod wezwaniem Bożego Ciała na Kamionku świętuje piękny jubileusz. Na zakończenie misji świętych – głównego wydarzenia obchodów – Eucharystii przewodniczył 12 marca abp Henryk Hoser SAC.

fot. Irena Świerdzewska

– Misje to ważny moment w historii parafii. Uświadamiają nam, skąd jesteśmy, dokąd idziemy i do czego jesteśmy powołani. Aby odkryć wolę Bożą, każdy w swoim sumieniu powinien przeprowadzić bilans, w jakim stopniu żyje dla innych – mówił w homilii abp Hoser. Wskazał też na potrzebę dzielenia się wiarą i modlitwą, zwłaszcza w relacjach osób starszych z młodzieżą. – W ten sposób – podkreślił – dokonuje się przekaz wiary z pokolenia na pokolenie.

Abp Hoser wprowadził do kaplicy Miłosierdzia Bożego relikwie św. Faustyny. Są to trzecie relikwie w świątyni – obok relikwii św. Jana Pawła II i Krzyża Świętego. Ksiądz Wacław Madej, proboszcz parafii, zapowiedział na 25 marca zawierzenie parafialne Najświętszemu Sercu Maryi.

Parafia Bożego Ciała z kościołem Matki Bożej Zwycięskiej jest w diecezji warszawsko-praskiej parafią szczególną. Historia Kamionka sięga 700 lat, parafii – 100 lat, kościoła-wotum za „Cud nad Wisłą” – 80 lat. Rozpoczęta w 1919 r. budowa świątyni trwała zaledwie trzy lata. – Obchodzimy stulecie parafii wyjątkowej pod wieloma względami – podkreślił abp Hoser. – Przy kościele znajduje się cmentarz, gdzie spoczywają szczątki Polaków, którzy oddali życie w bitwie ze Szwedami. Tutaj odprawił ostatnią Mszę ks. Ignacy Skorupka, który poległ w Ossowie w bitwie Cudu nad Wisłą. Jesteśmy nośnikami wielkiej tradycji, która nas zobowiązuje – przypominał.

– Nasi parafianie angażują się w patriotyczne inicjatywy, co zapoczątkował jeszcze śp. bp Zbigniew Kraszewski, który tu mieszkał – ocenia ks. Madej. Przy parafii działa Światowa Federacja Kombatantów Polskich, która kultywuje pamięć o bohaterach polskich dróg do wolności. Wielu z nich członkowie Federacji znali z imienia i z nazwiska.

Parafia Bożego Ciała liczy dziś około 12 tys. wiernych, w tym wielu ludzi młodych. To także skutek zmieniającej się zabudowy w tej okolicy. Stare budynki są wyburzane, a w ich miejsce powstają apartamentowce. Zamieszkują w nich przybysze z całej Polski, najczęściej ze wschodnich rejonów. Niestety, często decydują się na zamieszkanie bez ślubu. – Dotykają ich pokusy dzisiejszego świata, ale przywiązanie do wiary wyniesione z domu okazuje się na tyle silne, że przychodzą do kościoła, chcą, by dzieci miały chrzest, by przyjmowały sakramenty – mówi ks. Madej. W tym roku do I Komunii Świętej ma przystąpić 230 dzieci, aż o 80 proc. więcej niż przed rokiem.

W życie parafii wiele ciepła i dobra wnosi sąsiedztwo sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, zwanych szarytkami. Siostry pomagają w zakrystii, s. Elżbieta z wielkim oddaniem prowadzi grupę bielanek. Na początku Wielkiego Postu i Adwentu ogłaszana jest w kościele zbiórka produktów spożywczych i środków czystości. Kolęda pozwala rozeznać, do kogo powinny trafić. Siostry pakują paczki i dystrybuują je do prawie stu rodzin.

Mocnym filarem jest chór konkatedralny pod kierunkiem organistki Jolanty Janczuk-Tyszkiewicz, nagradzany w wielu konkursach. Śpiewa też schola prowadzona przez organistkę. Kolejnym mocnym punktem jest służba liturgiczna. – Chcę pochwalić naszych lektorów za jakość ich obecności przy ołtarzu, a jednymi z najbardziej gorliwych ministrantów w parafii są panowie z Totus Tuus – mówi ks. Madej. – Msza Święta jest najważniejsza – podkreśla. – Istotny jest sposób sprawowania Eucharystii, czytania Pisma Świętego. Uczestnicy Eucharystii, widząc że na ołtarzu dzieje coś się niesłychanie ważnego, nie przejdą wobec liturgii obojętnie.

Jak zauważyli franciszkanie prowadzący misje, parafia żyje w „cieniu Eucharystii”. W pierwsze piątki, soboty i niedziele miesiąca wprowadzona została adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21, we środy jest 45 minut adoracji. – Chcemy zbliżyć ludzi do Chrystusa, dlatego czasu na osobiste spotkanie powinno być jak najwięcej – podkreśla ks. Madej. Na stulecie parafia zakupiła nową, dużą monstrancję, którą pobłogosławił na rozpoczęcie misji bp Marek Solarczyk.

– Jubileusz parafii to sto lat łask, których Bóg nam udziela, chcemy za nie dziękować i prosić o kolejne – podkreśla ks. Madej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter