24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Statystyki Kościoła: wzrost liczby kapłanów w Afryce i Azji, spadek w Europie

Ocena: 0
157

Centralne Biuro Statystyki Kościoła poddało analizie zmieniającą się liczbę kapłanów na świecie pomiędzy 2013 a 2018 rokiem. Ogółem w tym okresie było 414 tys. księży, nastąpił zatem niewielki spadek – o 0,3 proc. W uwzględnianym czasie zostało wyświęconych 43 tys. prezbiterów, połowa z nich na kontynencie afrykańskim i azjatyckim.

Fot. cathopic.com

W Afryce liczba kapłanów w ciągu 5 lat wzrosła o ponad 14 proc., natomiast w Azji o 11 proc. W Ameryce sytuacja nie uległa większej zmianie. Na tym kontynencie żyje i pracuje 122 tys. prezbiterów. O 7 proc. zmniejszyła się liczba księży w Europie, a o 1 proc. w Australii i Oceanii.

W badanym okresie wzrosła o 0,5 proc. liczba księży diecezjalnych, co zwiększa tę grupę o 1,3 tys. osób, natomiast o 2 proc. zmniejszyła się liczba księży zakonnych. Jest ich teraz o 2,6 tys. mniej niż w poprzednim okresie. Liczba kapłanów w Europie, która wynosiła w 2013 roku 184 tys, co dawało 44, 3 proc. ogólnej liczby księży, w ciągu pięciu lat zmniejszyła się do 41,3 proc. W Afryce żyje teraz 25,7 proc. ogólnej liczby księży, a w Azji 22, 9 proc.

W ciągu 5 lat najwięcej kapłanów, bo 28,3 proc. zostało wyświęconych w Ameryce, 25, 5 proc. w Afryce, nieco ponad 25 proc. w Azji i niewiele ponad 20 proc. w Europie.

Liczba zgonów wśród księży w tym okresie była o 4 tys. mniejsza od nowo wyświęconych i wyniosła nieco ponad 39 tys. Przy czym w Europie zgony przekroczyły święcenia o prawie 15 tys. i wyniosły prawie 23, 5 tys. Wyraźnie można zaobserwować, że śmiertelność wszystkich kapłanów na świecie rośnie z biegiem czasu. Ta tendencja do zwiększania śmiertelności jest powszechna wśród księży w każdym obszarze geograficznym.

W analizowanym okresie około 6 tys. księży opuściło stan kapłański. 81 proc. wszystkich wystąpień odnotowano w Europie i Ameryce, podczas gdy pozostałe obszary ucierpiały raczej w niewielkim stopniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter