24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stary Sącz: młodzież przy Papieskim Ołtarzu

Ocena: 0
495

Kilkanaście tysięcy młodych ludzi modliło się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu i odnowiło przyrzeczenia chrzcielne. Dzień Wspólnoty zgromadził gości z całego świata i młodych diecezji tarnowskiej.

2016-07-24 00:27
eb / Stary Sącz (KAI), mz

Była modlitwa w kilku językach, powiewały flagi ŚDM i krajów, z których przybyli pielgrzymi.

Mszy świętej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, a koncelebrowało ją 17 biskupów i prawie pół tysiąca duchownych z całego świata. Międzynarodowa była także Liturgiczna Służba Ołtarza.

Na początku młodzi wnieśli krzyż i ikonę Matki Bożej – znaki ŚDM. Ordynariusz diecezji tarnowskiej pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Powitał ich w miejscu, w którym 17 lat temu, św. Jan Paweł II odprawił Mszę świętą. – Wspominając nasz chrzest pragniemy osobiście odnowić wiarę, aby z coraz większą odwagą i radością świadczyć o Chrystusie w naszej codzienności – dodał.

W Starym Sączu modlili się młodzi m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Austrii, Czech, Peru, Boliwii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Konga, Czadu, Chile, Sudanu, Rwandy, Madagaskaru i Korei Południowej. Niektórzy przyszli do Starego Sącza na piechotę.

– Ponieważ Bóg jest ze wszystkimi ludźmi na świecie, jesteśmy zobowiązani aby pokazywać, że Bóg istnieje. Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy w miejscu, gdzie był św. Jan Paweł II – mówili pielgrzymi z Włoch i Francji.

W homilii, bp Andrzej Jeż przypomniał, że świat chrześcijański liczy obecnie ok. 2 miliardy 400 milionów wyznawców, w tym 1 miliard 200 milionów katolików. – Jesteśmy braćmi i siostrami w wierze, a każda świątynia, niezależnie w jakiej części świata się znajduje, jest domem tego samego Boga, naszego wspólnego Ojca. Tam zawsze możemy powiedzieć, iż jesteśmy u siebie – dodał.

Zdaniem biskupa, Światowe Dni Młodzieży ujawniają obraz Kościoła, jako jednej rodziny ludzi, których łączy ten sam chrzest, ta sama wiara i ta sama miłość do Chrystusa i Jego Kościoła.

Bp Jeż dodał w homilii, że Światowe Dni Młodzieży są wielkim świętem wiary ludzi młodych, ludzi przeżywających radość z faktu przyjętego chrztu i swojej przynależności do Chrystusowego Kościoła. – Jest to niezwykle budujące świadectwo żywego i nieustannie odnawiającego się Kościoła. Wspólnota Kościoła potrzebuje waszej żywej wiary, entuzjazmu, twórczej miłości i dynamizmu nadziei. Obecność młodego pokolenia chrześcijan odnawia Kościół, odmładza go i daje mu nową siłę – mówił.

Biskup prosił młodych, by radość wiary ukazywali całemu światu. – Przekazujcie ją waszym rówieśnikom! Bądźcie zwiastunami ustawicznego przechodzenia ku temu co dobre, co piękne i trwałe, ku pełni życia w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym! – powiedział bp Jeż.

Młodzi zostają w Starym Sączu do wieczora. Zwiedzają Papieski Ołtarz, muzeum i miejsce, gdzie odbyła się kanonizacja bł. Kingi. Trwa tam teraz Festiwal Młodych – koncerty i prezentacje grup z całego świata. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski o 21.00.

To najważniejsze wydarzenie podczas tarnowskich Dni w Diecezjach. Do diecezji tarnowskiej przyjechało ok. 5,5 tysiąca osób z całego świata. Jutro dzień spędzony z rodzinami. W wielu miejscach odbędą się koncerty m.in. w Tarnowie i Nowym Sączu. A wieczorem czas się pakować. W poniedziałek młodzi pojadą do Krakowa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -