24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stary Sącz: bierzmowani przy papieskim ołtarzu

Ocena: 0
594

Około trzech tysięcy bierzmowanych spotkało się dziś przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. Wspólnie się modlili, wielbili Boga i wymieniali się doświadczeniami.

2016-06-11 19:49
eb / Stary Sącz (KAI), mz

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Przyjechaliśmy z potrzeby serca, by podziękować za bierzmowanie. Cieszę się, że jest nas dużo i że razem możemy wyznawać wiarę i się umocnić – mówi Basia z Tarnowa.

Było to już IV Diecezjalne Spotkanie Bierzmowanych organizowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W tym roku w diecezji tarnowskiej sakrament bierzmowania przyjęło ponad 14 tys. młodych ludzi. – Spotkanie ma wymiar dziękczynienia za sakrament bierzmowania, który otrzymali w obecnym roku uczniowie klas III gimnazjalnych. Chcemy, by młodzi we wspólnocie Kościoła uświadomili sobie jaki dar otrzymali i do czego on ich zobowiązuje – mówi ks. Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu był koncert ewangelizacyjny zespołu Genezareth z WSD w Tarnowie. Później rozpoczęła się celebracja „Nieugięci i nietknięci dla Jezusa”, którą poprowadził rekolekcjonista ks. Piotr Adamczyk. Punktem kolimacyjnym była Msza św.

W homilii bp Andrzej Jeż mówił, by młodzi nigdy nie zapominali, iż wspólnota Kościoła jest ich rodziną. Podkreślił też, że Kościół potrzebuje ludzi młodych. – Potrzebuje waszej żywej wiary, twórczej miłości, świeżości nadziei i entuzjazmu. Obecność młodego pokolenia chrześcijan odnawia Kościół, odmładza go i daje mu nową siłę – dodał biskup. Biskup tarnowski mówił też o tym co trzeba zrobić, by sakrament bierzmowania nie stał się zapomnianym darem, by nie był sakramentem zmarnowanych szans.

– Trzeba sobie uświadomić, jak bardzo potrzebna jest ciągła formacja religijna, budowanie więzi z Bogiem, a także odpowiedzialne poszukiwanie Boga, a nie jedynie tolerancyjnego, który na wszystko pozwala – mówił.

Biskup zachęcał młodych, by w parafiach i środowiskach duszpasterskich czynnie angażowali się w grupy apostolskie, ruchy i stowarzyszenia, w różne formy duszpasterstwa młodzieży.

Jak wskazywał biskup Jeż, dużym wyzwaniem pozostaje przestrzeń Internetu. – Dla młodych ludzi jest to obecnie podstawowa droga komunikowania się, czerpania i przesyłania informacji. W tej przestrzeni poruszacie się o wiele łatwiej i skuteczniej niż starsze pokolenia. Chciejcie zatem również tę przestrzeń uczynić polem na którym ewangelizują młodzi ludzie. Miejcie odwagę zmierzyć się z tymi, którzy w przestrzeni Internetu sieją zło, zgorszenie i zagradzają innym drogę do Boga – dodał.

Bp Jeż podkreślił też w homilii, że konsekwencją przyjęcia sakramentu bierzmowania jest wezwanie do bycia świadkiem Pana Jezusa; konsekwencja tego sakramentu jest obowiązek bycia odpowiedzialnym za słowa, czyny, a także swój własny wkład w budowanie wspólnoty Kościoła. W ten sposób przejawia się dojrzałość chrześcijańska.

Na koniec Mszy młodzi odmówili akt zawierzenia się Panu Bogu.

Tegoroczne spotkanie było też przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży. Już w lipcu podczas Dni w Diecezji przy Ołtarzu Papieskim zgromadzą się młodzi z całego świata, by razem z rówieśnikami z diecezji tarnowskiej wspólnie się modlić i dzielić swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -