12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Staniątki: 800-lecie opactwa benedyktynek

Ocena: 0
1584

W tym roku mniszki benedyktynki ze Staniątek obchodzą jubileusz 800-lecia opactwa, który zostanie zainaugurowany w niedzielę 7 lutego. Rozpoczęcie obchodów odbywa się w niedzielę przed uroczystością św. Scholastyki, siostry św. Benedykta.

2016-02-05 23:11
pra / Staniątki (KAI), mz
fot. www.benedyktynki.eu

Mszy świętej na inaugurację obchodów jubileuszowych w staniąteckim opactwie przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

Eucharystię zaplanowano na godz. 11.00 a na 15.00 – uroczyste nieszpory. Godzinę później odbędzie się koncert „Wielogłosowy repertuar kancjonałów staniąteckich ( XVI-XVIII w.)” w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego FLORES ROSARUM.

Jubileusz w Staniątkach będzie trwał przez cały rok 2016. Mniszki będą świętowały m.in. w uroczystość św. Wojciecha, patrona opactwa, a z udziałem przedstawicieli episkopatu w uroczystość św. Stanisława, później także z okazji uroczystości św. Benedykta.

Główne obchody przewidziane są na 18 września, z okazji święta Matki Bożej Bolesnej Staniąteckiej. W październiku zorganizowana będzie sesja naukowa na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Obchody jubileuszowe zakończą się 4 grudnia.

Rok 1216 jest prawdopodobną datą fundacji klasztoru mniszek w Staniątkach. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Jaksa wyposażył klasztor w całe swoje dziedzictwo, a więc w obszerne włości, z których obecnie nic już nie pozostało oprócz klasztornego ogrodu. Najprawdopodobniej już w średniowieczu przyjmowano tu dziewczęta na wychowanie, co dało początek szkole klasztornej.

Szczególny rozkwit opactwa miał miejsce w XVII wieku, kiedy liczyło ono zwykle ponad 50 zakonnic. Po rozbiorach ten klasztor jako jedyny w zaborze austriackim uniknął naznaczenia mu limitu liczebności, toteż w XX wieku mógł wspomóc personelem odradzający się klasztor w Wilnie oraz zasiedlić ponownie skasowany klasztor w Nieświeżu.

Po drugiej wojnie światowej władze PRL skasowały szkołę, odebrały resztę posiadanej jeszcze ziemi i czasowo (1954-1956) przesiedliły zgromadzenie do klasztoru w Alwerni. Ani po powrocie sióstr, ani po zmianie ustroju szkoła nie została reaktywowana. Część dawnej ziemi klasztornej (bardzo małą) udało się odzyskać już w czasach III Rzeczypospolitej, ale została natychmiast sprzedana dla opłacenia najkonieczniejszych remontów w kościele. Zgromadzenie liczy 18 zakonnic.

Więcej informacji o jubileuszu i opactwie na stronie www.benedyktynki.eu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter