16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stan przygotowań do ŚDM Kraków 2016

Ocena: 0
3563

Do 26 października swoją obecność podczas wydarzeń ŚDM Kraków 2016 zadeklarowały 2 tys. grup, czyli 436 913 osób ze 138 krajów – wynika z najnowszego raportu o stanie przygotowań do ŚDM przygotowanego przez Biuro Prasowe Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

2015-10-26 21:01
BP ŚDM / Kraków, mz

W zaktualizowanym raporcie dostępne są m.in. informacje o projektach duszpasterskich i przygotowaniach logistycznych.


Rejestracja pielgrzymów

System rejestracji, stworzony we współpracy z Papieską Radą ds. Świeckich, działa od 26 lipca 2015 roku. Dotychczas swoją obecność podczas wydarzeń ŚDM Kraków 2016 zadeklarowało 2000 grup, czyli 436 913 osób ze 138 krajów. Część grup przeszła już do kolejnej fazy, gdzie wybierają typ preferowanego pakietu pielgrzyma, a co za tym idzie usług, z jakich chcieliby skorzystać podczas pobytu w Krakowie: zakwaterowanie, wyżywienie, etc.

Grupy zgłaszane są m.in. przez Episkopaty krajów, zakony i zgromadzenia, wspólnoty czy Diecezjalne Centra Przygotowań. Już ponad 4 tys. młodych ludzi zgłosiło swoje kandydatury na wolontariat krótkoterminowy. Pojawiły się zgłoszenia m.in. z Litwy, Malezji, Nigerii czy Chin. Do chwili obecnej rekrutowano już ponad 100 osób, głównie z Polski.


Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM Kraków 2016

Trwają przygotowania do najważniejszego spotkania o zasięgu międzynarodowym, poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży. Będzie to Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM Kraków 2016, które w dn. 25-29 listopada odbędzie się w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. Uczestnikami spotkania, organizowanego przez Papieską Radę ds. Świeckich oraz Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, są przedstawiciele ok. 100 krajów, którzy w konferencjach episkopatów i międzynarodowych wspólnotach odpowiadają za przygotowania młodzieży do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce.


Przygotowania logistyczne do ŚDM Kraków 2016

Opracowany został plan dekoracji miasta na czas przygotowań i samego przebiegu Światowych Dni Młodzieży. Zawiera on wzory dekoracji, ich liczbę i lokalizację. Otrzymał on pozytywną ocenę Plastyk Miasta. Jest konsultowany z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Dopracowywane są piktogramy funkcyjne dla oznaczenia konkretnych elementów infrastruktury, usług i miejsc na terenie wydarzeń ŚDM.

W dalszym ciągu zbierana jest baza miejsc zakwaterowania pielgrzymów. Zgodnie z ideą spotkań młodzieży głównym miejscem noclegowym mają być domy mieszkańców Krakowa i innych stref zakwaterowania.

Podpisane zostały umowy dotyczące szkół Gminy Miejskiej Kraków. Są także podpisywane umowy z innymi gminami na nieodpłatne przekazanie szkół pod zakwaterowanie grup pielgrzymów. Umowy dotyczą także dekoracji miast stref zakwaterowania, transportu na terenie gmin oraz ewentualnych scen Festiwalu Młodych.

Zgłaszają się restauracje, punkty gastronomiczne oraz firmy cateringowe, chcące włączyć się w program wyżywienia uczestników ŚDM. Podstawą programu jest sieć istniejących lokali gastronomicznych oraz dedykowane pielgrzymom pola gastronomiczne.

We współpracy z ZIKiT oraz Wojewódzką Komendą Policji opracowana jest sieć miejsc parkingowych oparta na istniejących na terenie miasta parkingach oraz wyłączonych z ruchu pasach drogowych.

Rozpoczął się drugi etap szkoleń Parafialnych Komitetów Organizacyjnych. Osoby zaangażowane w przygotowania na poziomie parafii dowiadują się, jakiego typu zadania stoją przed nimi w kontekście przyjęcia i zakwaterowania pielgrzymów oraz współorganizacji katechez.

Trwa przyjmowanie zgłoszeń - indywidualnych oraz od organizacji - dotyczących opieki medycznej na zasadzie wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży. Zabezpieczenie medyczne odbywać się będzie trzypoziomowo. I POZIOM: zabezpieczenie główne profesjonalne, oparte na systemie ratownictwa medycznego województwa i państwa (bazujące na sieci szpitali Krakowa i regionu), II POZIOM: zabezpieczenie poprzez sieć organizacji paramedycznych; III POZIOM: wolontariusze.


Campus Misericordiae

Campus Misericordiae czyli społeczna strefa w pobliżu Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej to przedsięwzięcie, które nabiera z dnia na dzień coraz bardziej realnych kształtów. Już wkrótce dachem zostanie nakryty szkielet domu wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych. To pierwsza z inwestycji, które symbolicznie określają Pole Miłosierdzia. Oddana została do użytku droga łącząca to miejsce z krakowskimi Rybitwami. Droga ta umożliwi powstanie kolejnej dużej inwestycji czyli "Chleba Miłosierdzia" - centrum logistycznego Caritas. Za wkład w budowę Campus Misericordiae Wieliczka została nagrodzona przez Caritas medalem „Bogaci Miłosierdziem”. Na budowę Campusu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało blisko 1 milion zł. W listopadzie w ścianę budynku Campus Misericordiae ma zostać wmurowany kamień węgielny - dar kard. Stanisława Dziwisza, pochodzący z Ziemi Świętej.


Kontakty z proboszczami

W związku z tym, że przygotowania do ŚDM wchodzą w najbardziej intensywną fazę i w trosce o harmonijną współpracę z proboszczami, w Komitecie Organizacyjnym został powołany specjalny zespół, którego zadaniem będzie informacyjne wsparcie poprzez przekazywanie proboszczom bieżących informacji o przygotowaniach do ŚDM, odpowiadanie na pytania dotyczące przygotowań i pośredniczenie w wymianie informacji o inicjatywach i pomysłach duszpasterskich związanych z ŚDM.

Księża proboszczowie otrzymali List od biskupa Damiana Muskusa oraz informacje dotyczące stanu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, z wyszczególnieniem obszarów współpracy między Komitetem Organizacyjnym a gospodarzami parafii, które przyjmują pielgrzymów z całego świata. Są to kwestie związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i transportem młodych, a także dotyczące udostępnienia świątyń na katechezy, które będą głoszone przez kilkuset biskupów oraz wydarzenia Festiwalu Młodych: koncerty, wieczory uwielbieniowe, spotkania ewangelizacyjne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter