18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stadion uwielbił Pana

Ocena: 0
840

Niemal 35 tys. osób zebrało się w Warszawie 1 lipca na kolejnym spotkaniu „Jezus na Stadionie”, by modlić się wspólnie z m.in. o. Johnem Bashoborą.

fot. Radek Molenda

Było to już trzecie takie spotkanie na Stadionie Narodowym, poprzednie odbyły się w 2013 i 2015 r. Całodziennym rekolekcjom przewodziły słowa „Szczęśliwy naród, który umie wielbić Pana. Będzie kroczyć w świetle Twego oblicza” (Ps 89,16).

– Ten fragment psalmu bardzo dobrze oddaje to, o co nam chodzi. Poprzez uwielbienie nie tylko każdy z nas, ale także całe narody otwierają się na działanie Boga, na Jego wszechmoc. Pismo Święte uczy, że gdy Jezus jest uwielbiony, dawany jest nam Ducha Święty. I kiedy dzięki Niemu kroczymy w świetle Boga, wszystko staje się możliwe, także każde uzdrowienie – mówi główny koordynator „Jezusa na Stadionie” ks. Rafał Jarosiewicz.

 

Jezu, ufam Tobie

Istotnie, tym, co dominowało, było oddawanie chwały Bogu. Cały przebieg spotkania pokazał, jak zmieniło się – w porównaniu choćby ze spotkaniem w 2013 r. – podejście uczestników „Jezusa na Stadionie” do tych rekolekcji. Wtedy wiele osób przyjechało – wbrew intencjom organizatorów i samego o. Bashobory – przyciągniętych wizją „dokonujących się za sprawą ugandyjskiego duchownego cudów”. W tym roku, choć PGE Narodowy nie był, jak w czasie poprzednich spotkań, wypełniony ludźmi, zdecydowanie dominowali ci, którzy przyjechali nie „po uzdrowienie”, ale ze względu na samego Jezusa Chrystusa – Jedynego Uzdrowiciela.

– Każdy z nas potrzebuje Bożego cudu. Jeśli nie uzdrowienia fizycznego, to duchowego, uzdrowienia relacji z innymi, z Bogiem, z samym sobą. Ale słuchając o. Bashobory już w 2015 r. zrozumieliśmy, że uzdrowienie nie jest celem samym w sobie, lecz owocem naszego oddania się Bogu – mówili Jacek i Monika Nowiccy z warszawskiego Służewa. – Oczywiście mamy swoje intencje, z którymi tu przyjechaliśmy, ale zamiast „Jezu, daj nam...”, chcemy za radą o. Johna wołać z innymi: Jezu, ufam Tobie! – dopowiadają.

Spotkanie „Jezus na Stadionie” jednak – jak mówił ks. Jarosiewicz – było czasem ważnym także w kontekście uzdrowień. Były przypadki powstawania z wózków inwalidzkich, „odblokowań” po wielu latach, kiedy ktoś nie umiał publicznie się modlić. Według rozeznania o. Bashobory w czasie modlitwy niemal sto par małżeńskich zostało uzdrowionych z niepłodności, dwa tysiące osób – z narkomanii i innych uzależnień, także wiele innych osób ze swoich chorób.

 

Boży styl życia

Spotkanie rozpoczął wspólnie odmówiony Różaniec. Potem było przeplatane modlitwą uwielbienia nauczanie, w tym dwie konferencje o. Bashobory. Była Msza Święta pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC oraz wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie, a wszystko zakończyło odśpiewanie „Bogurodzicy” i Apelu Jasnogórskiego.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter ze względu na tegoroczny jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz złotego jubileuszu Odnowy w Duchu Świętym. Już na początku ojcowie paulini z Jasnej Góry uroczyście wnieśli na centralne miejsce spotkania kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która w swej podróży po Polsce dotarła właśnie do diecezji warszawsko-praskiej. Uczestnicy spotkania zawierzyli Jasnogórskiej Pani siebie samych, Polskę i świat. Podczas rekolekcji często także nawiązywano do Matki Bożej: wzoru nowego człowieka i Gwiazdy nowej ewangelizacji.

GALERIA

Bogate w treść wystąpienia o. Bashobory koncentrowały się na potrzebie stawania się Bożym człowiekiem, który ma „Boży styl życia” i „Boże zachowanie”, czyli „nieustannie dąży do odnowy w Chrystusie. Dlatego potrzebuje Eucharystii, codziennego rachunku sumienia”.

– Musimy być świadomi, że dokądkolwiek idziemy, jesteśmy świątynią Boga, Jego świadectwem, Jego wizytówką. A to staje się możliwe, gdy nieustannie oddajemy się Bogu uwielbiając Go. Jak to zrobić? Wielbij Boga i wspominaj, jak wiele razy działał na Twoją korzyść. A kiedy znów widzisz przeszkody, trudności – zamknij oczy, dostrzeż swoją sytuację, potem pozwól, by dostrzegł tę sytuację Bóg i powiedz: Jezu, ufam Tobie! A potem dalej Go wielbij, bo On zadziała – radził o. Bashobora.

Wątek maryjny rozwinął w homilii abp Hoser, wskazując, że Matka Boża przez swoje Magnificat jest nauczycielką wielbienia Boga i oddawania się Bogu.

 

Teraz w codzienność

– Zastanawialiśmy się, czemu – oprócz doświadczenia pięknego, żywego Kościoła – służą spotkania „Jezus na Stadionie”. Po co uczymy się tu żyć życiem Bożym, bez skrępowania wyrażać nasze uwielbienie i radość z tego, że jesteśmy dziećmi Boga? Zapewne po to, by stały się doświadczeniem przenoszonym na naszą codzienność. Aby kiedyś takie spotkania przestały być potrzebne, ponieważ każdy będzie mógł to samo przeżywać w swojej parafii – mówią obecni na spotkaniu Jacek i Renata Szulcowie, liderzy jednej z grup Odnowy w Duchu Świętym w Grodzisku Mazowieckim.

Po raz trzeci na Stadionie Narodowym pokazują swoim dzieciom – Antkowi i Klarze – że w czasach, gdy coraz trudniej okazywać wiarę, oni nie krępują się głośno mówić: „należę do Jezusa”. – Mamy też nadzieję – dodają – że nasza obecność na Stadionie Narodowym będzie świadectwem – dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się zostać w domu, którym dziś łatwiej opowiadać się przeciw Bogu, niż za Bogiem – jak wiele jest osób, dla których wiara i jej manifestowanie jest ważna – dodają. Kolejna okazja już za dwa lata.

 

***
Szersze omówienie treści konferencji i homilii wygłoszonych podczas spotkania: www.idziemy.pl/kosciol/stadion-wielbi-pana oraz www.idziemy.pl/kosciol/doswiadczyc-boga-w-uwielbieniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -