28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Środowa audiencja Franciszka: nie marginalizujmy starszych

Ocena: 5
1128

„Hańba powinna spaść na tych, którzy wykorzystują słabość choroby i starości” – stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat starości Ojciec Święty odniósł się do modlitwy starca w psalmie 71 i poruszył kwestię trudnych doświadczeń tego okresu życia a także znaczenia dla ich godnego przeżywania wiary i nadziei. Papież zwyczajowo zwrócił sie takze do obecnych na audiencji ogólnej Polaków.

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI - Papież Franciszek przybywa na cotygodniową audiencję generalną na Placu Świętego Piotra

Franciszek zauważył, że podeszły wiek związany jest z doświadczeniem ludzkiej słabości, kruchości i bezbronność. Starsi padają ofiarą opuszczenia, zwodzenia, uchylania się od odpowiedzialności i arogancji. Papież potępił oszukiwanie, czy zastraszanie osób starszych, w celu przywłaszczenia sobie ich mienia, czy zmuszenia do rezygnacji z przysługujących im praw. Zaznaczył, że nie jest to problem sporadycznych sytuacji kryzysowych, lecz cechą kultury odrzucenia zatruwającą świat, w którym żyjemy.

Jak to się dzieje, że współczesna cywilizacja, tak zaawansowana i sprawna, tak bardzo nie radzi sobie z chorobą i starością? I jak to się dzieje, że polityka, która tak bardzo angażuje się w wyznaczanie granic godnego przetrwania, jest jednocześnie nieczuła na godność pełnego miłości współżycia ze starcami i chorymi?

– pytał Ojciec Święty.

Franciszek wskazał, że pomimo subiektywnego poczucia porażki życiowe osoby w podeszłym wieku są wezwane, by odkryć zaufanie do Boga. Przytoczył słowa św. Augustyna, który stwierdza, że „właśnie wtedy będzie w tobie Jego [Boga] moc, kiedy osłabnie twoja siła”. Jednocześnie zaznaczył, że hańba powinna spaść na tych, którzy wykorzystują słabość choroby i starości. Natomiast modlitwa odnawia w sercu osoby starszej obietnicę Bożej wierności i błogosławieństwa. „Osoba starsza odkrywa na nowo modlitwę i daje świadectwo jej mocy” – podkreślił papież. Wskazał, że

osoby starsze, ze względu na swoją słabość mogą uczyć tych, którzy przeżywają inny okres życia, że wszyscy musimy powierzyć się Panu i przyzywać Jego pomocy. W tym sensie wszyscy musimy uczyć się od starości: istotnie dar mieści się w starości rozumianej jako powierzenie się pod opiekę innych, poczynając od samego Boga.

Franciszek zaznaczył, że istnieje „magisterium słabości”. Podkreślił, że marginalizacja starości wywiera szkodliwy wpływ na wszystkie okresy życia, nie tylko na starość. „Niech Pan obdarzy osoby starsze, które są częścią Kościoła, hojnością tego przywołania i prowokacji. Dla dobra wszystkich” – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Piękna modlitwa starca, którą usłyszeliśmy w Psalmie 71, zachęca nas do rozważania intensywnego napięcia istniejącego w okresie starości, gdy pamięć o przebytych trudach i otrzymanych błogosławieństwach jest wystawiona na próbę wiary i nadziei. Słyszymy bowiem informacje o osobach starszych, które bywają oszukiwane, żeby przywłaszczyć sobie ich oszczędności, albo, że zostawia się ich bez opieki; lub są obrażane i zastraszane, aby zrezygnowały ze swoich praw. Gdy osoby starsze pozbawiane są autonomii, bezpieczeństwa, a nawet mieszkania, rozumiemy, że dzisiejsza ambiwalencja społeczeństwa wobec nich nie jest już problemem sporadycznych sytuacji kryzysowych, ale cechą kultury odrzucenia, w której starość nie tylko traci swoją godność, lecz wręcz wątpi się, czy zasługuje na to, by trwała. Dlatego wszyscy mamy pokusę ukrywania naszej kruchości, choroby, wieku, starości, ponieważ obawiamy się, że są one przedsionkiem do utraty godności. Osoby starsze, ze względu na swoją słabość mogą uczyć tych, którzy przeżywają inny okres życia, że wszyscy musimy powierzyć się Panu i przyzywać Jego pomocy. Istnieje więc „magisterium słabości”, które otwiera decydującą perspektywę dla reformy naszej własnej cywilizacji.

Papież zwracając sie do Polaków zachęcił ich do otwarcia się na miłość Jezusa i niesienia jej w świat. Apel ten Franciszek skierował szczególnie do młodzieży, która w najbliższą sobotę spotka się na Polach Lednickich.

Słowa Ojca Świętego do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dziś rozpoczynamy miesiąc poświęcony Sercu Jezusowemu, które jest źródłem miłości i pokoju. Otwórzcie się na tę miłość i nieście ją „na krańce świata”, świadcząc o dobroci i miłosierdziu, które wypływają z Bożego Serca. To wezwanie, w szczególny sposób, kieruję do młodych, którzy w najbliższą sobotę spotkają się w Lednicy, wymownym miejscu dla wiary Polaków. Niech Bóg Wam błogosławi.

W dzisiejszej audiencji wzięli neoprezbiterzy z metropolii poznańskiej; pielgrzymi z parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach (arch. krakowska); parafii Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej (arch. białostocka); św. Michała Archanioła z Kończyc Wielkich (diecezja bielsko-żywiecka); z parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Mazowieckim: pielgrzymi z Włocławka; Uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami Szkoły Podstawowej Ojców Pijarów im. St. Konarskiego z Krakowa; Uczniowie i nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie; uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku; uczniowie i nauczyciele ze Szkoły „EDUVENTURA” w Warszawie; pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter