20 lutego
czwartek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Średniowieczna liturgia w rocznicę Chrztu Polski

Ocena: 4.9
793

- Spotkajmy się, żeby wspólnie uczcić rocznicę chrztu Mieszka - zachęca Jan Kiernicki z Fundacji Świętego Benedykta. Z tej okazji 14 kwietnia w Złotej Kaplicy poznańskiej katedry, w miejscu chrztu i pochówku Mieszka I, zostanie odprawiona liturgia według dawnych rytuałów i ze średniowiecznym chorałem gregoriańskim.

Jan Matejko Zaprowadzenie chcrześcijaństwa / Fot. wikipedia / Public Domain / Link

Mesco dux Poloniae baptizatur (Mieszko, książę Polski został ochrzczony) - ta notatka pod datą 966 w średniowiecznych rocznikach wyznacza początek państwa polskiego.

- Najprawdopodobniej miało to miejsce na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie stał gród księcia Mieszka, a w 968 powstało pierwsze polskie biskupstwo i katedra biskupa Jordana - mówi Jan Kiernicki. Nie znamy dokładnej daty dziennej, jednak historycy uznają, ze musiało się to odbyć w Wielką Sobotę, która w 966 roku wypadała 14 kwietnia. - Dlatego w wigilię tego dnia spotykamy się na Ostrowie Tumskim. 1052 lata temu miała tu miejsce uroczystość, która była nie tylko indywidualnym wyborem władcy: symbolicznie i metafizycznie Mieszko wybrał drogę, którą poszła Polska, dołączając do chrześcijańskiej Europy - dodaje Kiernicki.

Data rocznicy chrztu Polski została przypomniana podczas jubileuszowych obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Jednak dopiero niedawno uznano, ze od tej pory należy nadać jej specjalna rangę. Sejm uchwalił specjalną ustawą nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski. „Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość” - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy złożonego przez Jana Klawitera, posła Prawicy Rzeczypospolitej.

Mieszkańcy Poznania postanowili uczcić tę rocznicę na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

- W sobotę 13 kwietnia wieczorem zostanie odprawiona Msza dziękczynna za chrzest Polski. Odbędzie się to w niezwykłych okolicznościach: w miejscu chrztu i pochówku Mieszka I, który spoczywa w Złotej Kaplicy naszej katedry. Liturgia będzie taka jak przez tysiąc lat, do połowy XX w. - w starym rycie łacińskim i przy dźwiękach chorału gregoriańskiego. Ten średniowieczny ryt będzie bardzo adekwatny dla tej okazji, zwłaszcza że to, co średniowieczne, jest pomyślane jako uniwersalne - mówi organizator.

Msza w rocznicę Chrztu Polski odbędzie się w sobotę 13 kwietnia o 19:00 w katedrze pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lutego

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem
Dziś w Kościele: czwartek, VI tydzień zwykły wsp. dowolne św. Zenobiusza, prezbitera i męczennika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 2, 1-9; Ps 34, 2-7; Mk 8,27-33
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -