29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie w sercu

Ocena: 0
600

Na tegoroczną Lednicę zapraszamy wszystkich, którzy gotowi są do „wyłączenia się” codziennie na pół godziny dla świata - mówi o. Wojciech Surówka OP, duszpasterz Lednicy 2000 w rozmowie z Radkiem Molendą

fot. arch. o. Wojciecha Surówki OP

Tegoroczne XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000 po raz pierwszy odbędzie się nie Polach Lednickich, ale… w domach uczestników. Jaka to będzie Lednica?

To zależy od nas samych, na ile otworzymy się na tę propozycję.

Na Polach Lednickich obecna będzie tylko część ekipy przygotowującej spotkanie – ponieważ nie chcemy rezygnować ze stałych elementów Spotkania (tańce, pieśni, Eucharystia, wybór Chrystusa, przejście przez Bramę-Rybę). Wszystkich jednak zapraszamy do udziału w Lednicy 2020 online – najpierw, od 3 maja, poprzez 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do kilkugodzinnego Spotkania Młodych Lednica 2000, a następnie przez samo spotkanie, które odbędzie się 6 czerwca wieczorem.

 

Dotychczas na Polach Lednickich corocznie gromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Ważna była już sama atmosfera tych spotkań.

Wszystko to prawda, i bardzo to sobie cenimy, jednak spotkanie fizyczne to nie jest sprawa najistotniejsza. I nie wiąże się to z brakiem możliwości zgromadzenia się. Już kiedy przed rokiem zostałem duszpasterzem Lednicy, mówiłem, że Lednicy 2000 jako zjawiska skupiającego tylu młodych ludzi może nie być. Nie to stanowi jej tożsamość. Lednica 2000 opiera się na trzech filarach: chrystocentryzmie, poszukiwaniu nowego języka przekazu wiary i nauczaniu Jana Pawła II. Masowe spotkania na Polach Lednickich były i pozostaną jednym z ważnych narzędzi realizacji tego projektu, ale nikt nie powiedział, że muszą się odbywać do końca świata.

 

Podobnie – jak Ojciec przekonuje – Lednica online nie jest sama w sobie celem, ale jedynie narzędziem.

W sytuacji kwarantanny, gdy mamy zamykane kościoły lub ograniczony dostęp do świątyń, do sakramentów, przerzucamy do internetu nasze życie, także religijne. I widzimy dziś zjawisko zastępowania przez osoby wierzące obecności w kościele obecnością w internecie. W rzeczywistości jednak, siedząc godzinami przed ekranem we własnym domu, nawet bardziej niż przed epidemią żyjemy zaabsorbowani „sprawami świata”, a nie Bogiem. Dlatego właściwym miejscem spotkania człowieka z Bogiem nie jest ani samo w sobie zgromadzenie lednickie, ani internet, ale tym miejscem jest serce człowieka. I trzeba czasem wyłączyć komputer, odłożyć telefon i zrezygnować z internetu po to, by się wyciszyć, usposobić serce do spotkania z Bogiem.

Właśnie biorąc to pod uwagę, proponujemy nie tylko kilkugodzinne spotkanie, z którego relację – jako uczestnictwo – będzie można obejrzeć 6 czerwca wieczorem w internecie. To byłoby jedynie bezcelowe angażowanie emocji młodzieży na poziomie widowiska. Integralną – obok samego spotkania – częścią Lednicy 2020 są wspomniane rekolekcje, w trakcie których zaproponujemy – zgodnie z hasłem tegorocznego spotkania „Cały Twój” – powierzenie się zupełne Matce Bożej, aby prowadziła nas do Chrystusa. A jeszcze zanim skorzystamy z treści proponowanych online do pracy duchowej w ramach rekolekcji, potrzebny jest krok wstępny – wyciszyć się!

 

Co proponujecie podczas rekolekcji przygotowujących do spotkania?

To forma ćwiczeń duchowych na podstawie przygotowanych przez nas materiałów dostępnych na naszych stronach internetowych, na Facebooku i YouTube’ie. Dajemy młodym ludziom narzędzia do codziennej pracy. W praktyce proponujemy poświęcenie codziennie 15 minut na rozważania jako wstęp do modlitwy i następnie 15 minut modlitwy osobistej. W rozważaniach będą pomagać proponowane przez nas na stronie http://www.lednica2000.pl codziennie nowe filmy. W nich znajdziemy wprowadzenie w temat dnia, propozycję lektury duchowej, wprowadzenie do rozważania Słowa Bożego oraz świadectwo i akt strzelisty jako motto dnia.

Na tegoroczną Lednicę zapraszamy wszystkich, którzy gotowi są do „wyłączenia się” codziennie na pół godziny dla świata, by Pole Lednickie stawało się w ich sercach – tam, gdzie są, w ich domach.

 

Tegoroczna Lednica online będzie także po raz pierwszy Lednicą innych grup: dzieci, seniorów, motocyklistów. Wspomniane rekolekcje to także propozycja dla nich?

Rekolekcje od 3 maja i spotkanie 6 czerwca – to proponujemy wszystkim. Nie trzeba się zapisywać. Wystarczy dołączyć, także po 3 maja. I warto rekolekcyjne treści proponować innym. Jeśli nasza propozycja zmieni życie choć jednej osoby, która się nawróci – to już warto było Lednicę 2020 – taką, jaka jest – zorganizować.

 

Lednica w internecie:

SPOTKANIE | REKOLEKCJE
FACEBOOK | YOUTUBE | INSTAGRAM

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter